decoupage
1 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Dekoracje decoupage. Przegląd rozwiązań

Dekoracje decoupage mogą stać się ozdobą każdego domu. Technika ta pozwala stylizować przedmioty codziennego użytku, tak aby nadać im wyjątkowy charakter. Ozdobione w ten sposób przedmioty są jedyne w swoim rodzaju oraz wyróżniają się nietuzinkowym wyglądem. Pasują zarówno do salonu, jadalni, jak i kuchni czy przedpokoju. Z jakimi akcesoriami wykonanymi techniką decoupage można się spotkać? Dowiedz się więcej.

Decoupage – co to takiego?

Decoupage to technika, która pozwala urozmaicić wygląd przedmiotów, których używa się na co dzień. Wiele osób, które spróbowały zabawy z tą metodą, stało się prawdziwymi pasjonatami stylizowania różnego rodzaju przedmiotów.

Technika ta polega na przyklejaniu serwetek lub specjalnego papieru na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Następnie pokrywa się ją odpowiednią warstwą lakieru, aby utrwalić efekt.

Decoupage stosuje się na rozmaitych materiałach – na drewnie, szkle, plastiku czy metalu. W ten sposób można szybko i niewielkim kosztem nadać zupełnie nowy wygląd starym przedmiotom. Osoby, które opanowały tę sztukę do perfekcji, tworzą poszukiwane przez projektantów elementy wystroju wnętrz. Są one idealne do ozdobienia pokoju dziennego, dziecięcego czy kuchni.

Dekoracje wykonane techniką decoupage wnoszą niepowtarzalny klimat do wnętrz. W ten sposób powstają również wyjątkowe upominki oraz niebanalne ozdoby, które podnoszą walory wizualne pomieszczeń” – mówi specjalista z firmy Paper Card.

Technika decoupage – inspiracje

Serwetki i papier wykorzystywane do zdobienia techniką decoupage wyróżniają się różnorodną stylistyką. Można dowolnie zestawiać je ze sobą lub wycinać z nich wybrane elementy. Właśnie dzięki temu tworzone kompozycje są tak oryginalne. Dominują wśród nich kwiaty, napisy, scenki rodzajowe, wizerunki dzieci. Dlatego też można łatwo znaleźć artykuły, które podkreślą charakter wnętrza.

Technika ta sprawdza się podczas ozdabiania drewnianych skrzynek czy pudełek na biżuterię. Jeśli mają one być podarunkiem dla konkretnej osoby, można je także w ten sposób spersonalizować. Wykorzystując właściwy papier, serwetki oraz lakier, celowo postarza się wygląd szkatułek.

Nietuzinkowo prezentują się udekorowane tą metodą wieszaki, butelki, skrzynki na klucze oraz ramki na zdjęcia. Często wykonuje się w tym stylu małe obrazki, które można powiesić na ścianie. Można spotkać się także z deskami do krojenia z florystycznymi wzorami czy kuchennymi motywami. Niektórzy decydują się udekorować także wałki do ciasta, a nawet drewniane łyżki. Decoupage jest też stworzony do tego, aby wykorzystywać go podczas stylizacji mebli.