27 lutego 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o zewnętrzne drzwi drewniane? Kilka prostych porad

1. Dbałość o powłokę lakierniczą

Drzwi zewnętrze – zwłaszcza drewniane – są w szczególnym sposób podatne na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Opady deszczu, promieniowanie UV i zmienne temperatury wpływają na objętość drewna, powodując łuszczenie i pękanie powierzchni lakieru. Zjawiskom tym można przeciwdziałać, stosując odpowiednie powłoki lakiernicze. Najlepsze środki nadają drewnu elastyczności (eliminując efekt łuszczenia), pozwalają na odparowywanie wilgoci zgromadzonej wewnątrz drewna, a dzięki impregnacji zwiększają odporność na wodę zewnętrzną. Niektóre specyfiki posiadają też filtry promieniowania UV, chroniące drewno przed przebarwieniami.

Niestety nie ma jednego lakieru, który ochroni wszystkie drzwi przed uszkodzeniami. Niebagatelne znaczenie ma jakość skrzydła drzwiowego już w momencie zakupu. Zasada jest prosta – im lepsze drzwi kupimy, tym będą wytrzymalsze. Renomowane marki świetnie zdają sobie z tego sprawę, produkując stolarkę drzwiową najwyższej jakości. Za przykład może służyć firma Urzędowski, wykorzystująca metodę automatycznego lakierowania z technologią elektrostatyczną. Takie działanie zapewnia równomierne nakładanie farby i ogranicza jej straty, czyniąc cały proces nie tylko wydajnym, ale też niezwykle ekologicznym.

2. Montaż drzwi

Przemyślany montaż drzwi może czynić różnicę. W przypadku montażu od strony południowo-zachodniej, rekomenduje się wybór skrzydeł o jaśniejszym ubarwieniu. Konieczne jest także zastosowanie odpowiedniego zadaszenia i wnęki, ograniczających oddziaływanie wody opadowej oraz promieniowania słonecznego.

Poza miejscem montażu, liczy się moment w którym przeprowadzamy prace. Jeśli instalacja drzwi zewnętrznych stanowi element większego procesu budowlanego, powinniśmy wykonać ją po zakończeniu prac mokrych oraz dokładnym wysuszeniu tynków i posadzek. Na stan drzwi wpływa też położenie grzejników (zbyt intensywne nagrzanie skutkuje paczeniem drewna) oraz prawidłowe działanie wentylacji (zapobiegającej rozwojowi wilgoci i grzybów).

3. Odpowiednia pielęgnacja

Regularna pielęgnacja drzwi wydłuża ich żywotność. Zabiegi pielęgnacyjne nie wymagają wielkiej filozofii i nie trzeba wykonywać ich często – wystarczy robić to raz bądź dwa razy do roku. Musimy jednak pamiętać o stosowaniu odpowiedniego płynu do mycia lub mleczka pielęgnującego. Mleczko tworzy na powierzchni drzwi cienką warstwę, ograniczającą wnikanie wody i zapobiegającą utlenianiu się lakieru. Niezależnie czy skrzydło zostało pokryte farbą kryjącą czy transparentną, dobrze użyty specyfik odświeży jego barwę.

Jak radzić sobie z drobniejszymi zabrudzeniami? Wystarczy przeczyścić drewno ściereczką zmoczoną w letniej wodzie, z niewielkim dodatkiem detergentu. Stosowane środki pielęgnacyjne nie powinny zawierać substancji żrących, środków alkalicznych, rozpuszczalników oraz chloru. Stanowczo należy też unikać środków do czyszczenia armatury sanitarnej, z domieszkami piasku oraz innych substancji ściernych.

4. Zabiegi renowacyjne

Z renowacją drzwi mamy do czynienia dość rzadko, przynajmniej w teorii. Dobrej jakości zewnętrzne drzwi drewniane – właściwie zamontowane i prawidłowo pielęgnowane – powinny nam służyć przez naprawdę długi czas. Zapobiegawczo, co 2-3 lata zaleca się ich inspekcję w celu wykrycia ewentualnych uszkodzeń mechanicznych – zdarcia lakieru, wybrzuszeń czy pęknięć. Stan powłok warto także kontrolować każdorazowo po gradobiciu – by na bieżąco eliminować ewentualne uszkodzenia.

W przypadku dostrzeżenia usterek, nie warto zwlekać z naprawą. Jeśli drzwi znajdują się na gwarancji, trzeba reklamować je u producenta. Po okresie gwarancyjnym, renowacji możemy dokonać samodzielnie bądź przy pomocy ekipy roboczej. Najlepiej, jeśli są to fachowcy certyfikowani przez producenta, którego drzwi posiadamy.