5 kwietnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Dachówka czy blachodachówka. Co wybrać?

Dach można wykończyć na kilka sposobów. Najpopularniejszymi pokryciami dachu, które stosuje się najczęściej, są dachówka oraz blachodachówka. Które rozwiązanie jest lepsze? Każde z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Podczas wyboru nie należy kierować się wyłącznie walorami estetycznymi, konieczne jest również spojrzenie na te dwa materiały pod względem innych, równie istotnych parametrów.

Blachodachówka – czy warto wybrać ten rodzaj pokrycia dachowego?

Blachodachówka ma jedną bardzo ważną zaletę – nie nasiąka wodą oraz nie zmienia swojego ciężaru pod wpływem wilgoci. Ponadto jest odporna na korozję i zarysowania. W celu zachowania odpowiednich parametrów przez długie lata jej wierzchnią część wykonuje się najczęściej z blachy stalowej ocynkowanej, która pokryta jest powłoką z tworzywa sztucznego – np. poliestru lub plastizolu. Na rynku można również spotkać produkty, które dodatkowo zabezpieczone są od spodu – zapewnia to odpowiednią ochronę np. przed skraplającą się parą. Jak podkreśla specjalista z firmy VELDACH:

Na rynku co jakiś czas pojawiają się nowe rodzaje blachówki. Bardzo popularna wersja w ostatnich latach to ta, która ma efekt tak zwanej posypki. Jest to dodatkowy element estetyczny, który imituje dachówkę bitumiczną, ceramiczną lub gont. Ten rodzaj blachodachówki jest jednak droższy od standardowych rozwiązań – dodaje.

Warstwa wierzchnia w tym przypadku pokryta jest żywicą akrylową, która zapewnia ochronę przed rozwojem grzybów oraz mchów. Żywica pozwala również na nadanie blachodachówce połysku. Na trwałość dachu wykonanego z blachodachówki wpływa jednak nie tylko jej rodzaj, ale także sposób montażu czy transportu. Większość producentów blachodachówek udziela gwarancji na około 10 lat, jednak jej trwałość szacuje się na 25 do 70 lat.

Dachówka – czy jest lepsza od blachodachówki?

Dachówka jest zdecydowanie twardszym oraz bardziej wytrzymałym materiałem. Nie wpływa na nią ciężar zalegającego w zimie śniegu. Bez przeszkód może poruszać się po niej człowiek (np. podczas czyszczenia komina). Najmniej wytrzymałą dachówką jest karpiówka – ze względu na niewielką grubość. Dachówka jest elementem kruchym – jednak istotne jest to głównie podczas jej transportu oraz montażu na dachu. Gotowy dach wykonany z dachówki tworzy bardzo trwałą i wytrzymałą konstrukcję. Dachówka w przeciwieństwie do blachodachówki wchłania wodę, jednak nie wpływa to w żaden sposób na szczelność całej konstrukcji. Dachówka niepokryta warstwą ochronną nasiąka wodą zdecydowanie bardziej. Każda dodatkowa warstwa znajdująca się na tym pokryciu dachowym wpływa na jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Trwałość dachówki, która została odpowiednio zamontowana na dachu, szacuje się na około 100 lat. Producenci udzielają również adekwatnie długiego terminu gwarancyjnego – od 20 do nawet 50 lat.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze. Wiele zależy od indywidualnych wymagań, oczekiwań dotyczących estetyki czy trwałości oraz budżetu.