28 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czyszczenie elewacji z rusztowań

Elewacja to wizytówka każdego budynku. O ile zadbanie o nią w przypadku parterowego domu nie jest specjalnie trudne i zazwyczaj wymaga zastosowania zwykłej drabiny, sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o budynki wielokondygnacyjne. Jednym ze sposobów czyszczenia elewacji wysokich budowli jest wykorzystanie rusztowań. Na czym polega i jak przebiega? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak powstają zabrudzenia na elewacji?

Jakie czynniki wpływają na pojawianie się zabrudzeń na elewacji? Zapytaliśmy o to naszego rozmówcę z firmy VERENT z Warszawy:

Większość zabrudzeń na elewacji powstaje w sposób naturalny. To, jak szybko i jak wiele się ich pojawia, zależy w największej mierze od materiału wykorzystanego do wykończenia ścian zewnętrznych. Najbardziej brudzą się ściany pokryte piaskiem, żwirem lub inną posypką, a także te o wyrazistej fakturze. Powstawanie zabrudzeń będzie nasilone również wtedy, gdy budynek znajduje się w pobliżu drogi o dużym natężeniu ruchu, a także lasu lub na terenie, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza, gdyż sprzyja ona rozwojowi glonów oraz grzybów. Zabrudzenia mogą powstać też w sposób antropogeniczny, na przykład w wyniku aktów wandalizmu.

Jak przebiega mycie elewacji z rusztowań?

Poszczególne firmy zajmujące się myciem elewacji z rusztowań mają różne sposoby radzenia sobie z zabrudzeniami. Niemal wszystkie stosują jednak poniższe kroki:

  1. Oględziny budynku – pierwszym krokiem w myciu elewacji jest szczegółowa inspekcja budynku przez pracowników firmy. W rozmowie z inwestorem określane są rodzaje zaobserwowanych zabrudzeń oraz planowany sposób ich usunięcia.
  2. Rozstawienie rusztowania – by elewacja budynku nie była dodatkowo niszczona, do jej czyszczenia najlepiej wykorzystać rusztowania wolnostojące, takie jak rusztowania modułowe czy klinowe.
  3. Naniesienie środka chemicznego – na elewację, za pomocą myjki ciśnieniowej z dyszą rozpylającą, nanoszony jest specjalny środek chemiczny rozpuszczający zabrudzenia. Zazwyczaj stosowana jest chemia podlegająca biodegradacji.
  4. Spłukiwanie ścian – właściwe mycie ścian prowadzone jest etapami, z wykorzystaniem wody o właściwej temperaturze i ciśnieniu. Dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości między myjką a powierzchnią ściany elewacja nie nabiera efektu chropowatości.
  5. Zakończenie prac – po zakończeniu mycia efekt pracy przedstawiany jest inwestorowi. Następuje demontaż rusztowania oraz rozliczenie usługi.

Jak często czyścić elewację?

Najprościej mówiąc – kiedy uznamy to za stosowne. W zależności od tempa pojawiania się zabrudzeń czyszczenie elewacji zalecane jest co 5-10 lat. Regularne mycie elewacji pozwala nie tylko cieszyć się pięknym wyglądem budynku, ale wpływa także na jej trwałość, zapobiega jej pękaniu oraz pogarszaniu się jej właściwości technicznych.