13 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym zajmują się deweloperzy?

Popyt na nowe mieszkania wcale nie słabnie, a deweloperzy szybko znajdują nabywców na lokale. Wiele osób znających ten rynek nieruchomości i branże, jest dobrze zaznajomionych z terminem „deweloper”. W odróżnieniu od kogoś, kto kupuje dom lub mieszkanie, aby je następnie naprawić i odsprzedać, doświadczony deweloper często inwestuje w inwestycje w wysokości milionów złotych. Sprawdź, kim właściwie jest deweloper i jakie są jego zadania.

Kim jest deweloper?

Ustawa deweloperska definiuje osobę dewelopera dość zwięźle i odsyła do definicji przedsiębiorcy uregulowanej w kodeksie cywilnym, który w ramach prowadzonej działalności na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności nieruchomości i przeniesienia jej prawa na nabywcę. Zgodnie z powyższym uznać należy, że deweloperem jest każdy przedsiębiorca (osoba lub firma), który w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi działalność deweloperską, czyli zajmuje się inwestycjami na pierwotnym rynku nieruchomości. Deweloperem może być osoba fizyczna, jednak najczęściej jest to spółka osobowa lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a nawet korporacja.

Firmy deweloperskie najczęściej specjalizują się tylko w jednej kategorii, np. w budynkach mieszkalnych, biurowych, handlowych lub tylko przemysłowych. To właśnie one kupują daną nieruchomość, nadzorują pełny proces inwestycyjny – od fazy projektowania do zakończenia budowy, aż po jej sprzedaż lub wynajem – zauważa specjalista z firmy TARGO S.A. w Gdyni, która działa na trójmiejskim rynku budownictwa mieszkaniowego od ponad 20 lat i dysponuje własną doświadczoną firmą wykonawczą.

Zasady ochrony praw osób nabywających nieruchomość deweloperską reguluje wspomniana już wcześniej ustawa deweloperska, która ma na celu regulację zasad ochrony praw osób nabywających mieszkanie lub dom, a wobec których deweloper zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości.

Jakie zadania ma deweloper?

Pamiętajmy, że deweloper deweloperowi nie równy, a zakresy obowiązków firm deweloperskich mogą różnić się między sobą. Jednak podstawowe zadania, jakie stoją przed deweloperami w trakcie realizacji projektu to przede wszystkim:

  • wybór lokalizacji pod inwestycję – wiąże się to z uzyskaniem zgody władz miasta. Często zdarza się, że deweloper, który chce uzyskać pozwolenie na budowę, zobowiązuje się do przeprowadzenia dodatkowych prac, np. rewitalizacji terenów zielonych w najbliższej okolicy,
  • nadzór nad projektem, którego przygotowaniem zajmują się firmy architektoniczne. Projekt taki powinien być zgodny z przyjętymi przez dewelopera standardami, a jednocześnie powinien pasować do okolicznej architektury,
  • nadzór budowy, głównie pilnowanie terminów, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, kontrola jakości i postępu prac – aż do postawienia zaprojektowanego budynku. Deweloperzy z Gdyni dysponują własną, doświadczoną firmą wykonawczą, dzięki temu ich realizacje cechuje terminowość i wysoka kultura rzemiosła budowlanego,
  • wykończenie nieruchomości – stopień wykończenia obiektu przez dewelopera może być bardzo różny. Mieszkanie wykończone „pod klucz” nadaje się praktycznie do zamieszkania (brakuje w nim tylko mebli). Natomiast w mieszkaniu wykończonym w „standardzie deweloperskim” niemal wszystkie prace wykończeniowe musi wykonać nabywca. Zazwyczaj to deweloper określa wcześniej, w jakim stanie zostanie oddane mieszkanie nabywcy,
  • sprzedaż lub wynajem – ostatni etap pracy deweloperów to przygotowanie umów kupna lub wynajmu. Przy czym ważnym elementem umów jest szczegółowy opis zdawanego mieszkania.