blachodachowki
15 września 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Czym wyróżniają się wysokiej jakości blachodachówki?

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego domu – zapewnia ochronę przed opadami atmosferycznymi i promieniowaniem słonecznym, a także zabezpiecza dom przed stratami ciepła. Najczęściej stosowanym rodzajem pokrycia dachowego jest blachodachówka – jej zalety to przede wszystkim niska cena oraz prosty montaż, który dodatkowo obniża koszty inwestycji. Obecnie na rynku mamy do czynienia z szeroką ofertą blachodachówek – warto wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę w poszukiwaniu tej najlepszej.

Rdzeń blachodachówki

Blachodachówki składają się z trzech głównych warstw – najważniejszą, stanowiącą o ich wytrzymałości, sprężystości i twardości jest rdzeń, czyli warstwa wewnętrzna. Im wyższa jakość stali użytej do jego produkcji, tym lepiej. Warto sprawdzić, czy producent blachodachówek używa stali z renomowanych hut – jeśli tak, możemy mieć pewność, że jej jakość sprawdzana jest na każdym etapie produkcji. Przed zakupem warto również obejrzeć specyfikację produktu – grubość rdzenia powinna wynosić co najmniej 0,5 milimetra. Na rynku dostępne są nawet blachodachówki o grubości 0,4 mm, jednak mimo iż jest to zaledwie 0,1 mm różnicy, to jest to aż 20% mniej materiału.

Warstwa ochronna

W celu zabezpieczenia dachówki przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak powodująca korozję wilgoć, pokrywa się jej powierzchnię warstwą cynku. Ta warstwa ochronna może być nakładana jedno- lub obustronnie, jej grubość powinna wynosić minimum 275 g/m2 blachy. Warstwa ochronna jest szczególnie istotna w miejscach newralgicznych, takich jak łączenia blachodachówki.

Warstwa strukturalna

Zewnętrzne warstwy blachodachówki, odpowiedzialne za jej kolor, fakturę i połysk, nazywamy warstwami strukturalnymi. Składają się one między innymi z farb gruntujących, dodatkowych powłok antykorozyjnych oraz powłok wykończeniowych, wykonywanych z takich materiałów jak poliester, polifluorek winylu, czy pural.

Cena?

Jednym z najważniejszych kryteriów, którym kierują się osoby dokonujące zakupu blachodachówki, jest jej cena. Faktycznie, może nam ona sporo powiedzieć o jego jakości, choć nie jest to żadną regułą – zakup dachu powinniśmy traktować jako inwestycję na co najmniej kilkanaście lat, a wybór opierać przede wszystkim na specyfikacji udostępnianej przez producenta lub sprzedawcę, np. firmę Ambit Pokrycia Dachowe. W ten sposób będziemy mieli dużą pewność, że otrzymamy produkt zgodny z naszymi wymaganiami i odpowiadający naszym potrzebom.