parkiet egzotyczny
30 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Czym wyróżnia się parkiet egzotyczny?

W Polsce coraz bardziej ceniony jest parkiet z drzew egzotycznych. Gatunki drewna z Afryki, Azji i Ameryki cechuje nie tylko niezwykła kolorystyka, ale również nieoceniona wytrzymałość. Poza tym parkiet egzotyczny zachwyca zarówno urokiem i funkcjonalnością, jak i doskonale wpływa na mikroklimat. Takie gatunki jak jatoba, teak, iroko, wenge czy soczysty orzech to znakomity wybór na wiele lat. Co więc warto wiedzieć o takim parkiecie?

Parkiet egzotyczny – czym się wyróżnia?

Drewno z egzotycznych rejonów jest coraz bardziej popularne, a to za sprawą bezcennych właściwości. Trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia to niejedyne ich zalety. Ponadto są niewrażliwe na zmiany temperatur, a także wilgoć. Dlatego cenione są nie tylko w domach, ale także obiektach użytku publicznego np. restauracjach, sklepach i hotelach.

Większość osób decyduje się na parkiet egzotyczny z powodu jego oryginalnej kolorystyki. Taka podłoga dodaje charakteru i uroku każdemu pomieszczeniu – w tym kuchni i łazience. Chociaż jej cena bywa trochę większa, przekłada się to na jakość parkietu. Tylko drewno egzotyczne jest w stanie zapewnić taką wytrzymałość, a przy tym prezentować się doskonale wizualnie przez długie lata. W dodatku jest tak samo łatwe w czyszczeniu i konserwacji jak rodzime gatunki drewna na podłodze.

Rodzaje parkietów egzotycznych

W sklepach można znaleźć różne odmiany egzotycznego drewna. Każda z nich ma specyficzne kolory oraz właściwości. Oto przegląd tych najpopularniejszych.

  • Merbau – barwa od jasnobrązowej do ciemnobrązowej, ma lekko czerwonawy odcień. Jego gęstość jest większa od dębu około 30%. Jest szczególnie polecane do kuchni i łazienki – to najczęściej importowane drewno z Azji.
  • Iroko – pochodzi z Afryki, a jego kolorystyka jest bardzo bogata. Miodowy, oliwkowy, ciepły brąz – każdy znajdzie coś dla siebie. To drewno bardzo odporne na wilgoć, niestraszne są mu też szkodniki.
  • Wenge – pochodzi głównie z Kongo, po ścięciu przyjmuje bardzo ciemną barwę. Niemal czarny brąz z jasnymi odcieniami pięknie komponuje się z jasnymi wnętrzami. Jest drewnem niezwykle odpornym na ścieranie, dlatego często znajduje się w obiektach użytku publicznego.
  • Teak – w jego przypadku kolorystyka również jest bardzo bogata – od żółtego do ciemnego brązu. To jedno z najbardziej cenionych gatunków drewna – odporne na grzyby i szkodniki, niewrażliwe na wilgoć – często znajduje się w łazienkach. Co ciekawe, bywa wykończeniem pokładów jachtów.
  • Jatoba – zwana Wiśnią Brazylijską, występuje między innymi w Brazylii, Meksyku i Indiach. Jak mówi specjalista z Jończyk Parkiety, wspaniała czerwono-brązowa barwa z czarnymi refleksami idealnie sprawdza się w salonie. To drewno jest cenione za tytaniczną wręcz trwałość i walory estetyczne.

W sklepach dostępne są jeszcze inne odmiany drewna egzotycznego. Bambus, orzech, afrormosia, palisander, sucupria – wybór jest ogromny. Zawsze stawiaj na parkiet jak najlepszej jakości, aby służył Ci przez wiele lat. Dzięki temu Twoi goście zakochają się w jego uroku.