Wiertła węglikowe do wiercenia otworów w stali
15 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym wiercić głębokie otwory w stali?

O wierceniu głębokich otworów mówimy w sytuacji, gdy stosunek długości do średnicy przekracza pięć. Wiercenie głębokich otworów w twardych metalach nastręcza wielu trudności, które dotyczą m.in. kontroli bicia, sprawnego usuwania wiórów i wydajnego chłodzenia. Dla uzyskania precyzyjnych, powtarzalnych efektów istotny jest wybór właściwej technologii wiercenia i użycie odpowiednich narzędzi skrawających.

Wiercenie głębokich otworów w stali

Obecnie do wiercenia głębokich otworów w metalach wykorzystuje się 3 podstawowe metody: wiercenie BTA (przy średnicach 20-200 mm), wiercenie z użyciem wierteł działowych (stosowane głównie do wiercenia luf broni) oraz wiercenie z wykorzystaniem wierteł węglikowych. Ta ostatnia metoda jest optymalnym rozwiązaniem przy wierceniu otworów o średnicach w zakresie 0,95-12 mm, a więc np. w zakładach produkujących części napędowe dla przemysłu motoryzacyjnego czy formy do żywic i odlewów kokilowych.

Wiertła węglikowe do głębokich otworów

Wiercenie głębokich otworów w stali może być realizowane na standardowych obrabiarkach wykorzystywanych w zakładzie produkcyjnym. Taką możliwość dają wiertła węglikowe MHS. Podstawowy zakres wierteł MHS obejmuje głębokość wiercenia do 30xD, jednak na zamówienie dostępne są wiertła do 60xD. Na uwagę zasługuje odporność wierteł MHS: stworzone z myślą o wierceniu w stali hartowanej, są zdolne do pracy w materiałach o twardości dochodzącej 55 HRC. Powłoka z azotku aluminium i tytanu MIRACLE zapewnia wyjątkową trwałość wierteł; najmocniej wyeksploatowane narzędzia skrawające można regenerować.

Wiertła węglikowe MHS gwarantują wysoką jakość i powtarzalność wierconych otworów. Świetne efekty obróbki i dużą szybkość wiercenia zapewnia dopracowana geometria krawędzi skrawających i rowek wiórowy z podwójną łysinką. Do istotnych zalet wierteł MHS należy zaliczyć też wysokie ciśnienie podawania chłodziwa (50 bar).

MMC Hardmetal Poland zaopatruje krajowych wytwórców w najlepsze narzędzia skrawające Mitsubishi Materials. Oprócz opisanej powyżej serii wierteł MHS w ofercie dostępne są m.in. wiertła MPS/MSL o głębokości wiercenia 40xD oraz wiertła MINI MVS do wiercenia na głębokość 30xD przy średnicy otworu w zakresie 1-2,9 mm. Jeśli szukasz nowych możliwości wiercenia głębokich otworów w stali hartowanej, a nie chcesz inwestować w przebudowę parku maszynowego, skontaktuj się z dystrybutorem narzędzi skrawających Mitsubishi. Specjalista odpowie na wszystkie twoje pytania i doradzi w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania.