rolety rzymskie
4 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym się różnią rolety od żaluzji?

Osłona wnętrza domów jednorodzinnych i mieszkań przed słońcem jest koniecznością podczas upalnych miesięcy letnich, kiedy promienie słoneczne wdzierają się do pomieszczeń. Najlepsze rozwiązanie stanowią popularne rolety i żaluzje, stanowiące doskonałą ochronę. Oba rodzaje osłon okiennych różnią się od siebie materiałami, wykonaniem, wyglądem i docelowym miejscem przeznaczenia.

Czym są rolety?

Rolety są modnym i uniwersalnymi osłonami, stworzonymi głównie z tkanin poliestrowych. Można je rozwijać w górę w lub dół na prowadnicach (w zależności od potrzeby). Pasują praktycznie do każdego pomieszczenia z powodu różnorodnych kolorów.

Tzw. kurtyna, czyli barwna materiałowa powierzchnia rolety podczas otwierania jest zwijana na rurę nawojowią, wprawianą w ruch ręcznie lub elektrycznie. Jeżeli występuje w ciemnej kolorze, jej pełne opuszczenie może dawać całkowite zaciemnienie pomieszczenia (we wnętrzu pozostaje kolorowa smuga) – mówi ekspert z firmy DG Rolety z Bielsko-Białej.

Najpopularniejszymi rodzajami są rolety rzymskie (zdobione lub o jednolitym i prostym kształcie), weneckie (wzorzyste i pofałdowane), austriackie oraz dzień-noc. Ostatni typ wygląda podobnie do rolet, jednak zamiast aluminiowych lametek posiada materiałowe poprzeczne paski, między którymi znajdują się niewielkie szpary (wpada przez nie do wnętrza światło). Jedynie ten rodzaj umożliwia podglądanie świata na zewnątrz oraz, nawet przy całkowitym zasłonięciu, nie przyciemnia w pełni pokoju. Istnieją jeszcze rolety plisowane, również podobne do żaluzji, ale bardziej funkcjonalne, zwijające się od obu stron (góry i dołu). Owe elementy, w przeciwieństwie do poprzednich, raczej zaciemniają pomieszczenie.

Czym są żaluzje?

Żaluzje są zwykle wykonywane z aluminium, drewna lub plastiku. Składają się z listewek zwanych lamelkami, połączonych taśmą i tekstylną drabinką, które instaluje się w poprzek okna. Mogą posiadać prowadnice boczne (w postaci linki stalowej lub żyłki). Żaluzje aluminiowe cechują się bogatą kolorystyką i ciekawym designem. W ich wykonaniu lamele mogą być lakierowane (o różnym poziomie wybłysku), perforowane, imitować drewno lub mieć dodatki w postaci brokatu. Żaluzje drewniane można spotkać na rynku praktycznie w każdej barwie naturalnego drewna, jak i w odcieniach szarości.