plisy okienne
18 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym się różnią plisy od zwykłych rolet?

Szukasz skutecznego sposobu na osłonięcie wnętrza mieszkania przed spojrzeniami sąsiadów? Lubisz praktyczne rozwiązania, ale nie przekonuje cię estetyka zwykłych rolet materiałowych? Zastanów się nad montażem plis okiennych. Wyglądem przypominają żaluzje, ale ich obsługa jest jeszcze prostsza niż standardowych rolet. Przyjrzyjmy się bliżej podobieństwom i różnicom między roletami a plisami.

Rolety materiałowe

Kilkanaście lat temu rolety podbiły polski rynek dekoracji okiennych. Ich konstrukcja doskonale wpasowała się w wymogi nowoczesnych aranżacji: proste, bardzo dyskretne, łatwe w montażu i obsłudze – idealnie komponują się z wnętrzami w stylu minimalistycznym. Rolety w odcieniach beżu lub szarości stały się obowiązkowym elementem wystroju nowych mieszkań. Z czasem ten trend ustąpił bardziej wyrazistym dodatkom: w sypialniach zaczęto montować rolety z grubych, ciemnych tkanin, w pokojach dziecięcych i młodzieżowych pojawiły się rolety w żywych, wyrazistych barwach. Zmianie nie ulegał natomiast mechanizm. W rolecie ekranowej materiał nawija się na rolkę zamontowaną w górnej części okna, nad szybą. Aby zasłonić lub odsłonić okno, wystarczy pociągnąć za sznureczek, zasłaniając od góry okno.

Plisy okienne

Plisy okienne nazywa się czasem roletami plisowanymi, chociaż nie mają nawet rolki. Tylko plisy pozwalają zasłonić całą szybę, pracując w dowolnym systemie dół – góra. Montaż plis lub rolet to rozwiązania  łatwe w montażu, który przebiega inwazyjne lub bezinwazyjnie – przy mocowaniu nie uszkadza się ani ram okna, ani ściany. Plisy, tak samo jak rolety, produkowane są z tkanin o różnej gramaturze i w nieskończonej liczbie barw oraz wzorów. Jednak obsługa plis wygląda zupełnie inaczej.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, plisy nie są nawijane na rolkę. Poruszają się  pionowo wzdłuż szyby w obu kierunkach. A to oznacza, że plisą można przesłonić dowolną część oka: tylko górę, tylko dół lub inny wybrany fragment szyby na dowolnej wysokości. Plisy dzięki prostym i specjalnym mechanizmom nie zwisają luźno ku dołowi, zawsze utrzymują się w wybranym ułożeniu – dlatego stanowią najlepsze rozwiązanie zarówno do uchylnych okien dachowych, jak i do typowych okien lub balkonów.

Ze względu na wysoką funkcjonalność plisy często wybierane są do przesłaniania dużych, niestandardowych okien. Producent Plisy-rolety.pl z Marek bardzo często wykonuje plisy na wymiar do dużych okien balkonowych i tarasowych, a nawet do zimowych tarasów. Klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo, bezpłatny pomiar z wyceną, ekspresową realizację zlecenia wraz z montażem i wybierać z szerokiej gamy kolorów i struktur materiałów. Na wszystkie realizacje udzielana jest kilkuletnia gwarancja.