materac do spania
6 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Czym się kierować, wybierając materac do spania?

Od jakości materaca do spania zależy zarówno komfort snu, jak i dobre samopoczucie po przebudzeniu. Aby jednak właściwie spełniał on swoje funkcje, jego wybór nie powinien być kwestią przypadku. Niezwykle istotne jest bowiem, aby materac był dobrze dopasowany do indywidualnych potrzeb, ponieważ tylko wtedy jest w stanie dobrze sprostać swoim zadaniom. Z naszego artykułu dowiesz się, czym się kierować, wybierając materac do spania.

Jaką funkcję pełni materac?

Właściwie dobrany materac, pełni kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim zapewnia nam komfort i wygodę podczas snu. Lubimy mieć nie tylko odpowiednią ilość miejsca do spania, ale także staramy się dostosować miękkość łóżka do naszych preferencji. Aby materac dawał nam najwyższy stopień komfortu, musi zapewniać podparcie dla kręgosłupa, który w pozycji do spania powinien się znajdować w stabilnej, prostej linii. Im więcej punktów podparcia, tym mniej dolegliwości bólowych i lepsza regeneracja dla organizmu. Wszystko to sprawia, że przed zakupem warto poznać najważniejsze parametry materaców, aby wybrać taki, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Z pewnością trzeba uwzględnić stopnie twardości oraz technologię wykonania, która ma bezpośrednie przełożenie na właściwości.

Stopień twardości materaca

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie materaca jest jego twardość – wyjaśnia ekspert ze sklepu MK Foam zajmującego się sprzedażą łóżek i materacówNajlepiej sprawdzić to w praktyce i wybrać produkt, który zapewni nam największy komfort. Czasami może się jednak zdarzyć, że krótka chwila na materacu nie wystarczy i po przyjściu do domu może okazać się, że jest on niewygodny.

W rozwiązaniu tego problemu z pewnością pomoże znajomość stopni twardości materaców:

  • H1 przeznaczony jest dla osób ważących do 60 kg,
  • H2 będzie optymalnym wyborem przy wadze 60-80 kg,
  • H3 sprawdzi się u osób ważących 80-100 kg,
  • H4 przystosowany jest dla ważących ponad 100 kg.

Pierwszym krokiem przy zakupie materaca jest zatem określenie swojej wagi i dobranie odpowiadającego jej produktu. Oprócz tego liczą się także subiektywne odczucia dotyczące wygody. Nie bez znaczenia jest także technologia wykonania materaca i rodzaj wypełnienia, ponieważ wpływa to na właściwości.

Najpopularniejsze rodzaje materaców

Kupując materac, warto postawić na sprawdzonego producenta, będzie to bowiem gwarancja wysokiej jakości. Do najpopularniejszych rodzajów materaców należą:

  • materace piankowe – to jeden z najpopularniejszych produktów tego typu. Mogą być one wykonane z różnorodnych materiałów, a także różnić się od siebie ilością warstw, rodzajem tkaniny czy też dodatkowymi właściwościami. Dzisiaj mamy przede wszystkim do czynienia z piankami wysokoelastycznymi, które doskonale dopasowują się do kształtu ciała, a po wstaniu szybko wracają do stanu wyjściowego,
  • materace lateksowe – można się spotkać z różnymi rodzajami materaców lateksowych, od sztucznych po w pełni naturalne, których doskonałym przykładem jest lateks Talalay. Wykonany jest on z naturalnego wulkanizowanego mleczka z drzewa kauczukowego, dzięki czemu posiada doskonałe właściwości antygrzybicze i antybakteryjne. Ponadto dobrze oddycha i odprowadza wilgoć. Do tego dopasowuje się do kształtu ciała, co przekłada się na pełen komfort snu,
  • materace kieszonkowe – wykonane są ze sprężyn kieszeniowych połączonych ze sobą cienkim workiem tkaninowym. Nie ma w nich tradycyjnych drutów, zamiast tego wyposażone są natomiast w mnóstwo sprężyn, z których każda pracuje osobno. Dzięki temu zapewniają one bardzo dużo punktów podparcia dla kręgosłupa. Ponadto oddzielna praca sprężyn skutkuje tym, że materac jest cichszy.

Przy wyborze materaca należy się kierować zarówno indywidualnymi preferencjami, jak i stopniami twardości oraz technologią wykonania. Oprócz tego istotne jest, aby dopasować go do rodzaju stelaża. Wszystko to sprawi, że zapewnimy sobie zdrowy i spokojny sen.