kominek
5 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czym się kierować przy wyborze kominka do domu?

Kominek może stanowić zarówno podstawę systemu grzewczego całego mieszkania, jak i pełnić funkcję wspomagającą istniejącego już ogrzewania. W ofercie producentów znajduje się jednak wiele różnych modeli kominków, począwszy od tych tradycyjnych, po egzemplarze wolnostojące. Przekonaj się więc, o czym należy pamiętać przy jego wyborze i jakimi kryteriami warto się kierować.

Jeśli mamy taką możliwość, warto już na etapie planowania rozkładu pomieszczeń, przewidzieć miejsce na kominek, aby bezproblemowo podłączyć go do komina. Najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest umieszczenie go na posadzce wyłożonej materiałem niepalnym w bezpiecznej odległości od przedmiotów łatwopalnych.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę EkoKlimat: „Jeśli kominek ma być podstawą systemu grzewczego, warto umieścić go w centralnej części domu, będzie wtedy ogrzewał wszystkie pomieszczenia równomiernie. Co więcej, nie należy budować kominka na ścianie zewnętrznej, gdyż spowoduje to utratę znacznej części wytwarzanego ciepła”.

Przy rozplanowywaniu umieszczenia kominka, warto także pamiętać o miejscu na wszystkie atrybuty potrzebne do jego funkcjonowania i utrzymania go w czystości.

Wybór formy kominka

Wybór kominka zależy od naszych upodobań i wielkości powierzchni na niego przeznaczonej. Tradycyjny kominek nadaje pomieszczeniu przytulny klimat, staje się ozdobą wnętrza i miejscem spotkań, jednak zajmuje dosyć dużą przestrzeń. Alternatywą dla urządzonych już powierzchni, jak i mieszkań o małym metrażu jest kominek wolnostojący, popularnie nazywany kozą. Dostępność kształtów i wzorów kominków wolnostojących pozwala na dopasowanie go do naszego ulubionego stylu. Można także kupić kominek dwu- lub trójstronny, który wbudowywany jest w ściany, łączące dwa pomieszczenia, dzięki czemu w obu pokojach możemy cieszyć się widokiem ognia. Jest to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie nowoczesny design. Niestety jego wbudowanie do urządzonego już wnętrza może przysporzyć wiele kłopotów budowlanych.  

Dbanie o funkcjonowanie kominka

Wybór kominka nie wiąże się jedynie z wyborem odpowiedniej posadzki, zadbaniem o pasujący do klimatu domu wygląd, ale przede wszystkim z właściwym użytkowaniem i dbaniem o kominek. Pozwoli to na bezpieczne cieszenie się unoszącym się z niego ciepłem. Podstawę stanowi regularnie czyszczony komin, systematyczne sprzątnie we wnętrzu kominka, jak i przeprowadzanie raz na jakiś czas kontroli jego stanu technicznego. Co ważne, należy zapoznać się z zaleceniami znajdującymi się w instrukcji obsługi kominka i bezwzględnie ich przestrzegać.