Żaluzje drewniane
13 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Czym się kierować podczas wyboru osłon okiennych?

Osłaniamy okna w naszych domach z kilku powodów. Najczęściej jest to chęć zachowania prywatności i ochrony przed wzrokiem sąsiadów bądź przechodniów lub osłona przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Metod na osłonę okien jest kilka. Można wybierać spośród rolet dzień-noc, żaluzji drewnianych i bambusowych oraz plisów materiałowych i firan. Zanim jednak zakupimy jedną z opcji, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas wyboru.

Osłony okienne jako element uzupełniający wystrój wnętrza

Niewątpliwie osłony okienne powinny być spójne z całym wnętrzem. Dlatego wybór nie może być przypadkowy, a dokładnie przemyślany. Po pierwsze zastanówmy się nad kolorystyką osłony, czy ma stać się wyrazistym akcentem kolorystycznym, czy powinna być utrzymana w barwach przewodnich wnętrza. Co więcej, zwróćmy uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonana jest osłona okienna. W przypadku pomieszczeń wilgotnych jak łazienki lub kuchnie należy wybrać osłony wykonane z materiałów odpornych na wodę i zabrudzenia.

Dodatkowo na wygląd całościowy okna będzie miała wpływ struktura materiału rolety bądź firany. Łódź jest stolicą przemysłu włókienniczego produkującego materiały bawełniane oraz jedwabne, które wykorzystuje się do produkcji rolet, zasłon i firan. Możliwości jest naprawdę sporo, a w sklepach znajdziemy nieskończoną ilość materiałów, faktur i kolorów osłon okiennych.

Jakie osłony okienne mamy do wyboru?

Osłony na okno mogą przybierać wiele form. Do tradycyjnych należą oczywiście firany i zasłony. Jednak obecnie na popularności zyskują nieco bardziej ozdobne, funkcjonalne oraz nowoczesne rozwiązania. Są to między innymi rolety dzień-noc, żaluzje drewniane i bambusowe, plisy materiałowe oraz moskitiery plisowane. Sprawdzą się we wnętrzach o różnorodnych stylach, zarówno tych nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Tego typu rozwiązania są praktyczne oraz mogą stanowić istotny element ozdoby wnętrza.

Jakość i dopasowanie materiału to podstawa

O ile w przypadku firan i zasłon z łatwością można je wymieniać nawet kilkukrotnie w ciągu roku, o tyle w przypadku żaluzji oraz rolet i plisów ważne jest, aby postawić na wysoką jakość materiałów. Dzięki temu osłony na okna nie wyblakną pod wpływem promieni słonecznych, będą odporne na zabrudzenia oraz wilgoć, co przyczyni się do ich długotrwałego użytkowania. Dodatkowo warto dokładnie dopasować osłonę okienną w postaci żaluzji i rolet na okna. Taką usługę oferuje między innymi producent osłon okiennych Sunstyle System. Firma oferuje profesjonalny pomiar oraz montaż wybranego rozwiązania, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb każdego klienta