Wkład kominkowy z płaszczem wodnym
12 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czym się cechują wkłady kominkowe z płaszczem wodnym?

Ogrzewanie budynku to bardzo poważny wydatek, jednak koszty związane z dostarczaniem ciepła można znacznie zmniejszyć, korzystając z możliwości instalacji wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Palenie w kominku będzie w takiej sytuacji dostarczało energii dla systemu ogrzewania, a także może służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Co ważne ani zakup odpowiedniego wkładu, ani wykonanie potrzebnej instalacji nie jest trudne.

Ogrzewanie domu kominkiem

Kominek to dla wielu osób niezbędny element wyposażenia domu. Zainstalowany w salonie pomaga w tworzeniu ciepłej i prawdziwie domowej atmosfery. Płonący w kominku ogień to możliwość relaksu przy łagodnym świetle dostarczanym przez palące się szczapy. Większość użytkowników zgodnie twierdzi, że nawet w okresach, gdy kominek nie jest używany i tak wpływa na nastrój w pomieszczeniu. W przeważającej liczbie przypadków obudowa kominka i sposób jej wykończenia są również ważnym elementem aranżacji wnętrza.

Dawniej główną funkcją kominka było zapewnianie ciepła w pomieszczeniu, w którym był zainstalowany. Kominki otwarte sprawiały jednak wiele problemów, były dużym zagrożeniem pożarowym, a dodatkowo stwarzały ryzyko poparzenia się. Dziś, dzięki nowoczesnym konstrukcjom kominków tzw. z płaszczem wodnym można łatwo wrócić do dawnej tradycji dogrzewania się kominkiem. W niektórych przypadkach po instalacji wkładu zintegrowanego z instalacją centralnego ogrzewania można nawet całkowicie zrezygnować z używania kotła grzewczego – wyjaśnia specjalista z firmy Tanie Kominy, która zajmuje się sprzedażą systemów kominowych i urządzeń grzewczych.

Zalety korzystania z wkładów kominkowych z płaszczem wodnym

Wykorzystanie kominka do ogrzewania domu to rozwiązanie, które pozwala znacznie zmniejszyć koszty ponoszone na dostarczanie ciepła, zwłaszcza jeśli użytkownicy często korzystają z możliwości rozpalania ognia. W tradycyjnym wkładzie wyposażonym w szybę zamykającą palenisko większość ciepła jest bezpowrotnie tracona i ulatuje do komina wraz z dymem. Ponieważ drewno spalane w kominku ma sporą wartość energetyczną, takie postępowanie jest zwykłym marnotrawstwem. O wiele lepiej spożytkować powstające ciepło za pomocą przystosowanych do tego instalacji. Dostępnymi metodami jest rozprowadzanie gorącego powietrza specjalnymi kanałami lub korzystanie z wkładu kominowego z płaszczem wodnym. Ta druga możliwość jest o wiele korzystniejsza.

Instalacja wykorzystująca spalanie drewna w kominku do ogrzewania to system, który odbiera ciepło ze spalin. Umieszczony w kominku wymiennik z rurami, w których krąży woda, pozwala na dostarczenie ilości energii porównywalnej z kotłem centralnego ogrzewania. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym wykorzystuje ciepło ze spalania drewna i kieruje je do systemu centralnego ogrzewania. Dzięki zastosowaniu specjalnego zaworu trójdrogowego z czujnikiem ciepła jest możliwe automatycznie przełączanie się na korzystanie z kominka i zmniejszanie mocy kotła lub jego całkowite wyłączanie.

Używanie wkładów z płaszczem wodnym pozwala na duże oszczędności na ogrzewaniu. Układ korzystający z kominka jest równie efektywny energetycznie, jak dobrej klasy kocioł. Nie ma też przeszkód, by ciepło pozyskiwane z kominka wykorzystywać do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Co ważne koszt zakupu wkładu z płaszczem wodnym, choć wyższy niż w przypadku kominka tradycyjnego jest jednak na akceptowalnym poziomie, a cała inwestycja może się bardzo szybko zwrócić. Będzie tak zwłaszcza wtedy, gdy kominek będzie używany stosunkowo często, a dom jest ogrzewany kosztownym olejem lub gazem.