rolety rzymskie
1 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czym są tzw. rolety rzymskie?

Rolety stanowią bardzo popularną przesłonę okienną. Chronią nie tylko przed rażącymi promieniami słońca, ale stanowią również dekorację we wnętrzu mieszkania, domu czy biura. Dla wielu osób są alternatywą dla żaluzji i zasłon. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów rolet z różnych materiałów. Jednym z najpopularniejszych są rolety rzymskie. Czym są i jakie są ich rodzaje? O tym poniżej!

Czym są rolety rzymskie?

Roleta rzymska to nowoczesna, a zarazem elegancka przesłona okienna, świetnie sprawdzająca się również jako dekoracja. Może zastąpić firany i zasłony, bądź stanowić ich uzupełnienie. Są to uniwersalne ozdoby, które z powodzeniem można zastosować w każdym pomieszczeniu: kuchni, sypialni czy salonie. Rolety rzymskie stanowią połączenie funkcjonalności i piękna tkanin. Rolety rzymskie różnią się od zwykłych rolet tym, iż po zsunięciu układają się w harmonijkę, która jest efektowną ozdobą okna. Podstawowym zadaniem rolet jest ochrona przed słońcem, ale także niepożądanym wzrokiem postronnych osób z zewnątrz. U dobrych producentów rolet, takich jak chociażby Rolety-24, znajdziemy ich duży wybór – zarówno prostych, jak i wykonanych z bardzo wyszukanych i ozdobnych materiałów. Rolety rzymskie podnoszone są za pomocą dwóch mechanizmów – koralikowych lub sznurkowych. Ich wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji. Dbanie o czystość rolet jest bardzo szybkie i łatwe – wystarczy je ściągnąć i wyprać – można to robić nawet w pralce, pamiętając o niskiej temperaturze (rolet rzymskich również nie wirujemy).

Rolety rzymskie i ich rodzaje

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, możemy znaleźć kilka rodzajów rzymskich rolet. Ostateczny efekt wizualny zależny jest od tkaniny – możemy wybrać takie, które zaciemnią wnętrze, będą regulować dostęp światła bądź je w delikatny sposób przepuszczać. Rolety zaciemniające sprawdzą się w sypialni. Zazwyczaj wykonane są z grubej bawełny bądź tkaniny blackout. Umożliwią odpoczynek i dłuższy sen w pomieszczeniu ulokowanym na wschodniej stronie. Jeśli okna naszej sypialni wychodzą na stronę południową lub zachodnią, warto postawić na specjalne rolety rzymskie,  które absorbują słońce. Dzięki nim sypialnia będzie przyjemnie chłodna, co zdecydowanie zwiększa komfort snu podczas bardzo ciepłych, letnich wieczorów. Rolety przepuszczające światło wykonane są zazwyczaj z organzy lub woalu. Są lekkie i można nimi zastąpić firany. Sprawdzą się w pomieszczeniach, w których dostęp do naturalnego światła jest ograniczony. Ciekawym rozwiązaniem są rolety typu dzień-noc. Ich nazwa pochodzi stąd, iż wykonane są z dwóch warstw – lekkiej woalowej i ciemniejszej, zaciemniającej. Takie rozwiązanie pozwoli na swobodną regulację światła, które wpada do konkretnego pomieszczenia.