ogrody zimowe
20 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym są tzw. ogrody zimowe?

Wiele osób jest przekonanych, że hodowla roślin ozdobnych jest związana wyłącznie z miesiącami letnimi. Tymczasem szklarnia i oranżeria nie stanowią jedynych rozwiązań. Coraz popularniejsze ostatnimi czasy stają się ogrody zimowe, umożliwiające całoroczną hodowlę roślin. Ich głównymi funkcjami jest dogłębny relaks, wypoczynek i estetyka. Czym dokładnie są ogrody zimowe?

Czym są ogrody zimowe?

Ogrody zimowe są charakterystycznymi konstrukcjami szklanymi, opartymi na szkielecie aluminiowym. Przypominają wyglądem tradycyjną szklarnię ogrodową i stanowią doskonałą ozdobę ogrodu. Znajdują się w nich rośliny, które kwitną przez cały rok.

Rozróżniamy dwa rodzaje ogrodów: ciepłe, w których można urządzić dodatkowe przytulne pomieszczenie (np. salon) i zimne, skupiające się tylko i wyłącznie na roślinach (panuje w nich dość niska temperatura, bez koców i dobrego ogrzewania się nie obejdzie) – mówi ekspert z firmy BONA z Gdyni.

Aby stworzyć takie miejsce, należy poprosić architekta o wykonanie projektu, dopasowanego do pozostałej aranżacji działki. Specjalista postanowi na dobrej jakości meble ogrodowe odporne na wilgoć i promienie UV technorattanowe, drewniane czy plastikowe. Doda właściwe i delikatne oświetlenie, np. świece czy małe latarnie i zainstaluje ogrzewanie, aby w ogrodzie można było spędzać czas zimą. Dobrze zaprojektowane miejsce ma wpływ na sukcesywne zmniejszanie kosztów ogrzewania domu mieszkalnego.

Szklarnia ogrodowa może być przerobiona na ogród zimowy. Wystarczy zamontować w niej dodatkowe ogrzewanie, a także dodać wygodne siedziska, by nadać przytulnego, domowego klimatu.

Jakie gatunki roślin są najlepsze do ogrodu zimowego?

Wybór gatunków roślin do ogrodu zimowego jest uzależniony od jego położenia. Jeżeli miejsce znajduje się od strony południowej, stanowi dogodne podłoże na nawet najbardziej wymagające rośliny egzotyczne. Wynika to z dużej ilości światła, jaka dociera do ogrodu. Sytuacja prezentuje się inaczej, jeśli ogród jest usytuowany od wschodu lub zachodu. Miejsca od północy wymagają niewymagających roślin, a na zachodzie warto sadzić rośliny lubujące się w chłodniejszych temperaturach.

Nie obejdzie się bez ochrony przeciwsłonecznej i odpowiedniej wentylacji, aby rośliny mogły się zdrowo rozwijać nawet podczas intensywnych upałów.

Zalety ogrodu zimowego

Ogrody zimowe są doskonałym miejsce rekreacyjnym. Stanowią dobre rozwiązanie dla osób, które kochają przyrodę i uwielbiają zajmować się roślinami przez cały rok, nawet w zimowe miesiące. Jest to miejsce, w którym można spędzić letni poranek i bezgwiezdną noc (ogród nie stwarza poczucia zamknięcia, a przeszklenie pozwala oglądać bezproblemowo gwiazdy).

Najlepiej zaplanować budowę ogrodu jeszcze podczas tworzenia projektu domu. Jeżeli domownicy nie wiedzieli o tym rozwiązaniu, mogą spokojnie dobudować własny ogród zimowy – wystarczy postawić izolowane termicznie fundamenty.