26 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Czym są tzw. ogrody zimowe?

Ogród zimowy jest to przydomowa konstrukcja, która ochrania rośliny od mrozów, opadów śniegu i silnych wiatrów. Jej budowa musi uwzględniać wysokie parametry termoizolacyjne. Posiadanie ogrodu zimowego to doskonały sposób na to, by przezimować rośliny egzotyczne i ciepłolubne. Jest to również przestrzeń, która w każdej porze roku pozwala na komfortowe spędzanie czasu w otoczeniu zieleni.

Zalety posiadania ogrodu zimowego

Ogród zimowy jest to konstrukcja ze szkła, która opiera się na odpowiednim stelażu. Można w nim umieszczać rośliny, które będą naświetlane światłem słonecznym i jednocześnie nie zmarzną przy niskiej temperaturze, silnych wiatrach czy uciążliwych opadach. W ogrodzie zimowym rośliny mogą rosnąć przez cały rok. Dodatkowo można spędzać w nim czas, jeść posiłki i relaksować się niezależnie od tego, czy na zewnątrz świeci słońce, pada deszcz, śnieg lub jest mróz. Projekt ogrodu zimowego jest uzależniony od architektury budynku.

Ekspert z firmy Wesa w Tanowie tłumaczy: Najlepszym umiejscowieniem na postawienie ogrodu jest południowa strona domu, by światło słoneczne jak najdłużej ogrzewało szklaną konstrukcję. W ten sposób nie będzie potrzebne nadmierne ocieplanie wnętrza budynku.

Z czego składa się konstrukcja ogrodu zimowego?

 Stelaż ogrodu szklanego wykonuje się z drewna, aluminium lub PCV. Drewno co pewien czas wymaga odpowiedniej konserwacji. Aluminium ma wysoką odporność na czynniki atmosferyczne i charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem. Stelaż z PCV jest w pewnym sensie ograniczony, ponieważ nie stworzy się z niego dużych przeszkleń. Także w małych projektach PCV musi być dodatkowo wzmacniane stalą lub aluminium. Bardzo ważne są parametry użytego szkła. Wysoki poziom współczynnika ciepła zmniejszy potrzebę ogrzewania przestrzeni ogrodowej. Na zwiększenie termoizolacyjności duży wpływ ma także gaz, którym jest wypełniona przestrzeń między szybami.

Instalacja ogrzewania

Światło słoneczne czasem nie wystarcza, by ogród zimowy był na tyle ciepły i przyjemny, żeby można było spędzać w nim czas. Dlatego instaluje się w nim dodatkowe ogrzewanie. Najbardziej ekonomiczne jest ogrzewanie podłogowe. Jeśli jednak nie można go wykonać, wystarczy grzejnik wodny lub elektryczny. Z kolei latem nasłonecznienie bywa zbyt uciążliwe. W celu zmniejszenia natężenia promieni  słonecznych stosuje się rolety lub żaluzje. Trzeba także zadbać o odpowiednią wentylację. Systemy przewietrzania przeważnie montuje się na górze konstrukcji przy kalenicy dachu. Odpowiedni obieg powietrza może podwyższyć ciepło utrzymywane w domu.