blat kamienny
21 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Czym są spieki kwarcowe i jakie są ich zalety?

Różnego rodzaju elementy wykończenia wnętrz, na przykład blaty kuchenne, mogą powstawać z rozmaitych materiałów. Wiele osób decyduje się na zakup produktów tego typu wyprodukowanych z kamienia naturalnego lub konglomeratu. Należy jednak zaznaczyć, że coraz bardziej popularne jest wykorzystywanie w kamieniarstwie spieków kwarcowych. Z czego powstają, jakie jest ich zastosowanie i co je wyróżnia? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście.

Jak powstają spieki kwarcowe i do czego są wykorzystywane?

Kamień naturalny i konglomeraty nie są więc jedynymi materiałami używanymi w branży kamieniarskiej. Równie dużym uznaniem cieszą się spieki kwarcowe, wykorzystywane obecnie na szeroką skalę. Co ważne, surowiec ten przydaje się przede wszystkim w budownictwie i architekturze wnętrz. Spieki kwarcowe oferowane między innymi przez sieć polskich hurtowni kamienia GRUPA EGA stosowane są na przykład do takich celów jak:

  • produkcja blatów kuchennych i blatów łazienkowych,
  • produkcja blatów stołów i stolików,
  • produkcja płytek (na ściany i na podłogę),
  • produkcja obudów mebli.

Spieki kwarcowe to rodzaj materiału pochodzenia naturalnego, którego specyfika przesądza o rosnącej popularności tego surowca. W swoim składzie zawierają mieszankę minerałów, takich jak piasek kwarcowy, iły łupkowe oraz skały, na przykład granitowe. Spieki kwarcowe powstają z naturalnych składników, należy jednak zaznaczyć, że nie występują w naturze. Są wytwarzane sztucznie. Produkowane są dzięki zmieszaniu odpowiednich proporcji minerałów z barwnikami. Tak przygotowana mieszanka zostaje następnie zgnieciona i utwardzona w specjalnie do tego przeznaczonym piecu. Wypalanie przeprowadzane jest w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej nawet 1200°C.

Jakie są cechy charakterystyczne spieków kwarcowych?

Na najczęściej doceniane zalety spieków kwarcowych ma wpływ przede wszystkim ich skład. Spieki są łatwe w obróbce, co jest dużą zaletą ze względu na możliwość ułatwienia i przyspieszenia procesów produkcyjnych. Poza tym spieki kwarcowe nie emitują szkodliwych substancji do środowiska. Ich rosnąca popularność wynika też z tego, że występują w rozmaitych wariantach. Różnią się kolorystyką i wzorami, dzięki czemu bez trudu mogą zostać dopasowane do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Wiele osób docenia ten surowiec także za to, że może zostać poddany procesowi recyklingu (pod warunkiem, że na spieki nie naniesiono nadruków uniemożliwiających ponowne przetworzenie produktu).