basen przydomowy
6 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czym różnią się baseny komercyjne od prywatnych?

Baseny stają się coraz popularniejsze. Powstają zarówno duże i komercyjne obiekty przeznaczone dla mieszkańców i uczniów pobliskich szkół, jaki prywatne baseny ogrodowe, z których mogą korzystać w ciepłe dni domownicy. Nic dziwnego – basen to doskonały sposób na ruch, w dodatku dla każdego. Dodatkowo z basenu krytego można korzystać przez cały rok, bez względu na pogodę.

Prywatny basen w ogródku, niegdyś synonim luksusu i bogactwa dziś dostępny jest dla każdego. Koszt budowy przydomowego basenu nie musi przyprawiać o zawrót głowy. Im większy, tym droższy – i jest to zapewne niezbyt miła wiadomość dla inwestorów, którzy chcą wybudować basen komercyjny. Jednak ze względu na popularność, którą cieszą się baseny kryte inwestycja z pewnością zwróci się w krótkim czasie.

Prywatne, przydomowe baseny w ogrodzie lub kryte

Również duży obiekt basenowy może być własnością prywatną. Jeśli jednak mówimy o prywatnym basenie zazwyczaj mamy na myśli niewielką nieckę w ogrodzie lub wewnątrz domu. Jest to miejsce, z którego korzystają wyłącznie domownicy lub zaproszeni przez nich goście, niedostępne dla osób z zewnątrz, które chciałby skorzystać nawet za opłatą. Basen prywatny wbrew pozorom nie musi być bardzo drogi. Oczywiście wszystko zależy od jego wielkości, projektu i zastosowanych rozwiązań technologicznych, jednak koszt może zamknąć się mniej więcej w cenie najtańszego nowego samochodu. Z tego względu jest to rozwiązanie coraz popularniejsze, pojawiające się w prywatnych domach i ogródkach. Nie ma nic przyjemniejszego niż letnie popołudnie spędzone na leżaku nad basenem. To doskonałe miejsce do zabaw zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Większy basen może również służyć do doskonalenia nauki pływania lub treningów, bez konieczności jeżdżenia i korzystania z basenu wraz z innymi uczestnikami. Nowoczesne rozwiązania oferują również baseny znajdujące się wewnątrz domu lub z zadaszeniem – dzięki czemu możliwe jest korzystanie z prywatnego basenu niezależnie od pogody. Zadaszenie zmniejsza również koszty eksploatacji i umożliwia dłuższe życie basenu, a także rzadszą konieczność wymiany wody.

Baseny publiczne

Baseny stały się szczególnie popularne w dużych miastach. Pływanie jest sportem dla każdego, niezależnie od kondycji fizycznej i stanu zdrowia.

Ćwiczenia w wodzie pozwalają na odciążenie stawów, są doskonałe zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Jednym słowem: dla każdego – mówi specjalista z firmy Florexpol, zajmującej się projektowaniem oraz budową obiektów basenowych i stref spa – Nie dziwi więc rosnąca popularność basenów. Nie wszędzie jest możliwość skorzystania z naturalnego zbiornika wodnego, a poza tym z jeziora czy morza korzystać można wyłącznie w okresie letnim. Kryte baseny umożliwiają pływanie o każdej porze roku i niezależnie od pogody. Wybiera je więc coraz więcej osób, jako sposób na odstresowanie się, odciążenie obolałych od siedzenia przy biurku pleców czy jako formę aktywności fizycznej pomagającą zrzucić zbędne kilogramy.

Niezależnie od motywacji pływanie w basenie to doskonały sposób na aktywność. Z tego względu inwestorzy rozważający budowę komercyjnego basenu nie powinni mieć obaw, że inwestycja się nie zwróci. Jest to dość duży koszt, jednak biorąc pod uwagę popularność, z pewnością basen nie będzie narzekał na brak klientów. Zwłaszcza taki oferujący również inne atrakcje prócz niecki basenowej – sauny lub strefę spa. Żyjąc w coraz większym biegu, coraz częściej mamy ochotę odpocząć. A basen wraz z częścią relaksacyjną jest doskonałym miejscem na wypoczynek.