projekt
15 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Czym różni się architektura wnętrz od dekoracji?

Dla większości osób, które nie interesują się szeroko pojętym wnętrzarstwem, architekt wnętrz, projektant i dekorator oznaczają tę samą osobę – nazwy fachów przewijają się płynnie. Zawody te oczywiście są ze sobą powiązane, jednak się różnią. We współpracy z firmą, która oferuje projekty aranżacji wnętrz, przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, czym właściwie różni się architektura wnętrz od ich dekorowania.

Architektura wnętrz

Według polskiego prawa architekt budowlany musi mieć odpowiednie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu, które może zdobyć wyłącznie po skończeniu odpowiedniego kierunku studiów. Polskie prawo nie reguluje natomiast konieczności posiadania uprawnień przez architekta wnętrz, podobnie jak przez architekta krajobrazu, który na co dzień zajmuje się aranżacją ogrodów. Teoretycznie więc architektem wnętrz może zostać każdy, przy czym należy podkreślić, że architekt wnętrz musi mieć nie tylko zdolności plastyczne, ale także wiedzę budowlaną. Praca architekta wnętrz skupia się na konstrukcji, funkcji oraz ergonomii pomieszczeń.

Dla architekta wnętrz istotna jest przede wszystkim wygoda mieszkańców, ergonomiczne ustawienie mebli i wszelakich sprzętów, która umożliwi odpowiednią komunikację. Wszystko powinno być oparte o możliwości konstrukcyjne budynku i poszczególnych pomieszczeń oraz o normy budowlane, które architekt wnętrz musi mieć w małym palcu – mówi nam przedstawiciel pracowni projektowania wnętrz in-Designer z Katowic. Nowoczesna architektura wnętrz zajmuje się także instalacjami elektrycznymi, hydraulicznymi, czy centralnym ogrzewaniem.

Dekoracja wnętrz

Dekorator wnętrz, którego często zamiennie nazywamy architektem wnętrz, to osoba, która posiada bardzo dużą wrażliwość na kolory, dobór zestawień kolorystycznych, a także faktur tkanin i innych materiałów. Dekoracja wnętrz przez wielu specjalistów uznawana jest za sztukę, sztukę łączenia kolorów, materiałów oraz struktur. Dzięki pracy dekoratora wnętrz nasze mieszkania, domy, biura, czy inne pomieszczenia nabierają swojego własnego charakteru. Można śmiało powiedzieć, że dobry architekt wnętrz powinien też mieć umiejętności dekoratora, choć w niektórych firmach to dwa różne stanowiska – osoby, które na nich pracują, współpracują ze sobą podczas całego procesu projektowania wnętrz.

Kim więc są osoby, które nazywamy projektantami wnętrz? – Większość fachowców definiuje ich jako osoby, która zajmują się aranżacją wąskiej specjalizacji, na przykład kuchni, czy łazienek. Podsumowując: architekt wnętrz pomoże nam na przykład rozmieścić ściany działowe, zaprojektować właściwie instalację elektryczną i hydrauliczną, rozstawić meble oraz sprzęty w taki sposób, by mieszkanie było dla nas funkcjonalne z pomocą projektanta, natomiast dekorator wnętrz pomoże nadać charakteru i smaku wnętrzom. Jeśli potrzebujemy kompleksowej pomocy, naszą uwagę zdecydowanie powinna przyciągnąć autorska pracownia projektowania wnętrz. Prace na pewno powinny rozpocząć się od inwentaryzacji, która obejmuje dokładny pomiar pomieszczeń oraz sporządzenie rysunków technicznych. Kolejny krok to odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni i sporządzenie projektu koncepcyjnego, a następnie projektu wykonawczego. Na koniec dodajmy, że warto dopytać, czy możemy też liczyć na nadzór autorski pracowni projektowania wnętrz.