9 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym powinny się cechować dobrze wykonane firanki?

Dobrze wykonane firanki to przede wszystkim symbol estetyki i funkcjonalności. Okno stanowi jeden z centralnych elementów każdego pomieszczenia i z tego względu jego oprawa zawsze przyciąga wzrok. Poza estetyką firanki odgrywają także bardzo ważną funkcjonalną rolę – materiał nie może więc utrudniać dostępu do okiennic. Dobrze wykonana firanka jest zarówno ozdobą okna, jak i funkcjonalnym elementem przesłaniającym. Jakie firanki warto wybrać?

Jakie firanki wybrać?

Na użyteczność i wygląd firanek wpływa przede wszystkim materiał, z którego są wykonane. Firany występują w wersji żakardowej, firan metrażowych (haftowanych, z organzy, woalowych), panelowej, a także firan makaronów. Rolą firan jest przede wszystkim (poza dekoracją) doświetlenie wnętrza lub przeciwnie – sprawienie, aby było bardziej intymne. Wybierając firany i galanterię warto wiec wziąć pod uwagę takie czynniki, jak przepuszczalność światła, grubość materiału, strukturę i gęstość wzoru, podatność na zagniecenia i łatwość prania, a także to, jak układa się dany materiał.

Najpopularniejszym materiałem znanym od lat jest żakard. Żakardowe firanki pasują do każdego wnętrza. Gęsty splot, siateczkowa struktura, różnorodność wzorów, dobra cena i bardzo duża wygoda w użytkowaniu materiału, jakim jest żakard, powodują, że to najlepszy materiał na firanki i najczęstszy wybór. Firanki żakardowe pierze się szybko i łatwo, a materiał nie wymaga prasowania. Wystarczy powiesić firanki w wilgotnym miejscu na karniszu i poczekać, aż wyschną. Innym, równie popularnym rozwiązaniem jest wybór firanek z woalu. Ta jedwabista, miękka, cienka tkanina produkowana jest zwykle z mieszanki włókien poliestrowych. Mleczna struktura sprawia, że światło przenikające przez białą firankę tworzy delikatną poświatę.

Dlaczego dobrze wykonane firanki to ważne rozwiązanie?

Firanki, jako element dekoracyjny okna znajduje się w każdym domu. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ okno bez firan wygląda mało estetycznie i wskazuje na to, że dom nie jest zamieszkany. Również w minimalistycznych wnętrzach zawiesza się dekorację w postaci firan, jako uzupełnienie aranżacji. Z firanek nie trzeba rezygnować, obawiając się braku światła w pomieszczeniu, ponieważ nowoczesne tkaniny idealnie przepuszczają promienie słoneczne.

Wieszanie firan w oknach jest także sposobem na zasłonięcie widoku przechodniom. Dzięki temu domownicy mogą czuć się komfortowo i bez obawy, że coś zakłóci ich spokój. Równocześnie materiał może przysłonić nieestetyczne framugi okien. Dobrze wykonane firanki wyróżniają się przede wszystkim przepuszczalnością światła, odpowiednią grubością materiału, strukturą i gęstością wzoru, niską podatnością na zagniecenia i łatwością prania.

Jak mówi pracownik firmy Polontex oferującej sprzedaż i produkcję firan: Standardowo kupuje się tyle metrów firany, ile wynosi szerokość karnisza pomnożona przez 2, dzięki temu firana będzie ładnie pomarszczona. Poszczególne kawałki firanek mogą być różnej długości, jednak suma ich długości musi się zgadzać z ilością metrów podanych przed zakupem. Gotowe wersje firan mają wszytą marszczącą taśmę. Poziom marszczenia reguluje się sznurkiem na taśmie.

Decydując się na zakup firanek, należy wybierać jedynie profesjonalne firmy oferujące takie usługi. Firany wykonane z materiałów najwyższej jakości, z dbałością o każdy detal to gwarancja udanej transakcji.