drzwi-wejsciowe
19 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Czym powinny charakteryzować się dobre drzwi zewnętrzne?
5 (100%) / 2 głosów

Czym powinny charakteryzować się dobre drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne to pierwsza linia obrony naszego domu czy mieszkania – przed włamywaczami, utratą ciepła oraz nadmiernym hałasem. W obliczu takich wymogów bardzo trudno wybrać tylko jedne drzwi z bardzo bogatej oferty producentów stolarki, żeby mieć pewność że dobrze wydajemy nasze pieniądze. Z poniższym poradnikiem zadanie to stanie się nieco łatwiejsze.

Odpowiednie wymiary

W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, że nasze drzwi zewnętrzna posiadają odpowiednie wymiary. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, minimalne wymiary otworu drzwiowego już po zamontowaniu ościeżnicy powinny wynosić 200 cm wysokości oraz 90 cm szerokości – sam otwór to zamontowania drzwi powinien być szerszy o około 12 do 15 cm i wyższy o 6 do 7 cm. Przepisy te dotyczą również drzwi dwuskrzydłowych – w takim przypadku przynajmniej jednoskrzydło powinno mieć podane wyżej minimalne wymiary. Oczywiście, większe wymiary drzwi to większa wygoda użytkowania, np. w czasie przenoszenia dużych mebli, warto jednak pamiętać, że wygoda ta opłacona jest większymi stratami cieplnymi – drzwi posiadają niższą izolacyjność cieplną niż ściana, zatem w tej samej jednostce czasu umknie przez nie więcej ciepła.

Współczynnik przenikania cieplne

Wspomniane w poprzednim akapicie przenikanie ciepła ma istotny wpływ na nasz komfort mieszkania, a zarazem na koszty eksploatacyjne domu. Współczynnik przenikania ciepła U to parametr, który powinien być podany w specyfikacji technicznej każdych drzwi – wyrażany jest on w jednostkach W/(m2.K). Im mniejsza ich wartość, tym cieplejsze drzwi: – Przyjmuje się, że maksymalna wartość W/(m2.K) dla drzwi zewnętrznych powinna być nie większa, niż 2,6 – mówi specjalista firmy Grobud, producenta stolarki okienne i drzwiowej z PCV. Należy pamiętać, że wartość współczynnika przenikalności cieplnej podawana jest w specyfikacji dla cały drzwi, a nie tylko określonych ich elementów, np. przeszkleń. Duży wpływ na „ciepło” drzwi materiał, z którego zostały wykonane.

Bezpieczeństwo

W specyfikacji drzwi zewnętrznych powinna znaleźć się informacja o klasie odporności na włamanie. Wyróżniamy osiem klas: RC1N, RC1, RC2N, RC2, RC3, RC4, RC5, RC6 – uporządkowane one zostały tutaj w kolejności od najmniej do najbardziej odpornych. Aby dać wyobrażenie na temat różnic między nimi wspomnijmy, że do sforsowania drzwi klasy RC2 doświadczony włamywacz potrzebuje prostych narzędzi i około 2 minut czas, podczas gdy drzwi kasy RC6 można otworzyć dopiero przy użyciu zaawansowanych elektronarzędzi i po około 20 minutach pracy.