Drzwi zewnętrzne
8 czerwca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czym powinny charakteryzować się bezpieczne drzwi zewnętrzne?

Każdy w swoim domu pragnie jednego – chce czuć się bezpiecznie.
W związku z tym część właścicieli decyduje się na dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci detektorów ruchu, czy tradycyjnych kamer. Jednak elementem, który zapewnia podstawowe poczucie bezpieczeństwa, są przede wszystkim dobrej jakości drzwi zewnętrzne. Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Wybór drzwi zewnętrznych – nie taki prosty, jak się wydaje

Współczesny rynek zapełniony jest ofertami drzwi zewnętrznych wielu różnych producentów. W związku z tym kupujący często zastanawiają się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego typu wyposażenia. Pierwszym kryterium jest z reguły materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi.

Specjalista z firmy GOLDEN sp.j.  wyjaśnia: Surowiec lub tworzywo, z którego zostało wykonane wyposażenie domowe to bardzo ważny parametr. To on w zdecydowanym stopniu definiuje, jaką wytrzymałość będą posiadały dane drzwi.

Do materiałów, z których najczęściej wykonuje się drzwi zewnętrzne, można zaliczyć:

  • drewno – materiał, który od zawsze był niezwykle popularny przy produkcji drzwi zewnętrznych, jego największą zaletą jest bardzo dobra izolacja akustyczna, cieplna oraz naturalny wygląd,
  • PVC – pozwala na uzyskanie stosunkowo lekkich drzwi o prostym montażu, które charakteryzują się bardzo dobrą izolacją,
  • stal – która jest niezwykle trwała, jednak drzwi z niej wykonane są bardzo cięższe,
  • aluminium – zapewniające bardzo dobra dźwiękochłonność, ale również stosunkowo niewielką wagę.

Zwróć uwagę na klasy drzwi antywłamaniowych

Bezpieczeństwo drzwi zewnętrznych w dużej mierze zależy od klasy odporności. W tym zakresie wyróżnia się klasyfikację odpowiadającą pięciu poziomom czasu oporu. Najtańsze modele dostępne są w klasie RC1 – niestety nie jest to najlepszy wybór. Najlepsze parametry ma wyposażenie z oznaczeniem RC6 – czas oporu w tym przypadku wynosi minimum 20 minut. Oznacza to, że przedostanie się przez nie, możliwe jest wyłącznie przy użyciu profesjonalnych elektronarzędzi, a i to nie należy do najłatwiejszych.

Bezpieczeństwo i estetyka drzwi

Wybierając jednak materiał, z jakiego zostaną wykonane drzwi – jak również kolorystykę – należy pamiętać, że element ten musi pasować do całości budynku. Wspomniane parametry są mniej znaczące dla bezpieczeństwa, ale mają znaczenie dla ogólnej estetyki budynku. Spora część kupujących podczas wyboru drzwi kieruje się również ceną. Tańsze rozwiązania niestety nie zawsze są skuteczne, o czym zawsze należy pamiętać. Zazwyczaj nie posiadają one systemów antywłamaniowych, a te mogą być kluczowe, jeżeli nieproszeni goście chcieliby dostać się do domu lub mieszkania. Warto postawić na modele posiadające dwa zamki – u góry i na dole. Wówczas można mieć pewność, że drzwi będą trudne do sforsowania, nawet podczas dłuższej nieobecności właścicieli w budynku.