schody
1 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Czym powinny cechować się nowoczesne schody wewnętrzne?

W każdym domu piętrowym muszą znaleźć się oczywiście schody wewnętrzne. Obecnie oferta w tym zakresie na rynku jest naprawdę ogromna – nowoczesne schody wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, często nietypowych. Są one nie tylko bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale i efektowne pod względem wizualnym. Jakie jeszcze powinny być nowoczesne schody wewnętrzne?

Schody nowoczesne

Nowoczesne schody wewnętrzne z powodzeniem można wykończyć za pomocą klinkieru, gresu czy terakoty. To materiały znane od dawna, ale wciąż eleganckie i bardzo praktyczne. Decydując się na takie schody trzeba jednak pamiętać, aby zainwestować w płytki o odpowiedniej klasie ścieralności. Nie bez znaczenia jest także ich twardość. Poza tym z uwagi na bezpieczeństwo domowników powinny być one  antypoślizgowe. Jeszcze innym, nie gorszym, rozwiązaniem są efektowne schody z naturalnego drewna. Świetnie prezentują się one nie tylko we wnętrzach klasycznych, ale i jako element aranżacji nowoczesnych. Takie schody można założyć także na już istniejące schody z betonu.

Schody drewniane

Drewno to materiał, który zawsze doskonale się sprawdza. tutaj wykorzystać można zarówno deski wykonane z drewna litego, jak i te klejone warstwowo. Drewno musi być jednak wcześniej odpowiednio wysuszone. Stopień wilgotności nie może być większy niż 8%. W przeciwnym razie schody wewnętrzne szybko ulegną zniszczeniu, stracą swój efektowny wygląd i będą wymagać wymiany. Podczas wykańczania schodów stosuje się przede wszystkim drewno twarde, które jest odporne na ścieranie. W tym przypadku dobrze sprawdzają się takie gatunki jak dąb, buk, jesion, tek czy merbau. Dwa ostatnie to gatunki drewna egzotycznego – wciąż drogie w Polsce, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe i efektowne wizualnie. Szukając schodów tradycyjnych, z drewna, warto sprawdzić ofertę takich firm, jak na przykład Wróblewski Design.

Schody kamienne – jakie są ich zalety?

Miłośnicy nowoczesnych aranżacji mogą postawić na przykład na schody kamienne. Granit wykorzystuje się wciąż jeszcze dość rzadko, ale popularne od kilku lat są schody marmurowe. Oczywiście nie należą one do tanich, ale z drugiej strony są bardzo wytrzymałe. Ponadto marmur dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych do wyboru. Do tego dochodzi dodatkowo duża różnorodność struktur. Alternatywą dla marmuru jest bazalt, twardy piaskowiec czy trawertyn. Raczej lepiej odpuścić sobie wapień, który jest skałą stosunkowo miękką. W przypadku schodów wewnętrznych z kamienia obowiązkowo należy pamiętać o ich odpowiedniej impregnacji.