kołderka dla dziecka
7 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym powinna charakteryzować się dobra kołderka dla dziecka?

Dzieci potrzebują dużo więcej snu niż osoby dorosłe. W tym czasie młody organizm regeneruje się i odpoczywa, a mózg przetwarza pozyskane w ciągu dnia informacje. Aby zapewnić maluchom właściwy odpoczynek, konieczny jest nie tylko wygodny materac, ale potrzebna jest też dobra kołderka dla dziecka. Sprawdź, którą z nich wybrać.

Wymiary kołderki dla malucha

Nawet najlepszej jakości kołderka nie spełni swojej roli, jeżeli jej rozmiar jest nieodpowiednio dobrany do wieku i wzrostu malca. Pościel dla najmłodszych dzieci nie powinna być zbyt obszerna, ponieważ jest to niewygodne i niebezpieczne. Najczęściej dla niemowląt polecane są małe kołderki w rozmiarach 75×100 cm.

Z czasem dziecko będzie potrzebowało większego okrycia, ponieważ zbyt mała kołdra może nie zapewnić właściwego ocieplenia. Dla nieco starszych maluchów najbardziej uniwersalne będą kołdry w rozmiarach 135×100 cm, znaleźć je można np. w Little Star. Zapewniają one komfortowy oraz bezpieczny sen.

Wypełnienie i poszycie w kołderkach dla dzieci

Wypełnienie to jeden z najważniejszych elementów kołdry, na który na pewno warto zwrócić uwagę. Dobry wkład zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza oraz zapobiega przegrzewaniu i poceniu. Najbezpieczniej jest wybierać kołdry wypełnione włókniną antyalergiczną, które nie powodują reakcji uczuleniowych.

Oprócz wypełnienia ważne jest także poszycie. Najbardziej pożądane są oczywiście te wykonane z naturalnej bawełny, które zapobiegają nadmiernej potliwości. Poszycia bawełniane są lekkie i przewiewne, zapewniają maluchom komfortowy, zdrowy sen.

Warto wybierać takie wypełnienia i poszycia, które są łatwe w czyszczeniu. W pościeli zbiera się dziecięca wydzielina, pot i brud. Stwarzają one idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Dlatego najlepiej, żeby kołderka dla dziecka była dostosowana do prania automatycznego, pomoże to zachować odpowiednią higienę spania.

Dziecięca skóra jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego też zaleca się wybieranie tylko certyfikowanych tekstyliów i produktów włókienniczych, które są wolne od szkodliwych lub potencjalnie szkodliwych substancji. Najlepsze kołdry dla dzieci oznaczone są certyfikatem OEKO-TEX w klasie I.

Estetyka dziecięcej kołderki

Dobrze, jeśli kołderka posiada przyjemną dla dziecka estetykę. Kołdry z ładnym wzorem są doskonałą dekoracją dziecięcego pokoju. Ale nie tylko, bowiem przyjemny design kołderki nie tylko sprawi dziecku radość, ale też zachęci je do snu. Najlepiej jest wybierać kołderki wyróżniające się przyjaznymi, ciepłymi barwami, które nasuną pozytywne skojarzenia i bezpiecznie otulą malucha do snu.