Deska tarasowa
16 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Czym powinna charakteryzować się dobra deska tarasowa?

Ładny i dobrze zaprojektowany oraz wykonany przydomowy taras to znakomite miejsce na odpoczynek i spędzanie czasu z rodziną oraz przyjaciółmi. Komfortowe korzystanie z uroków spędzania czasu na świeżym powietrzu wymaga jednak starannego doboru materiałów, z których zostanie wykonana podłoga i konstrukcja całego tarasu. Bardzo popularnym i chętnie używanym surowcem są deski tarasowe. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze.

Jakim warunkom muszą sprostać deski ułożone na tarasie?

Przydomowe tarasy miewają różne konstrukcje. Zdarza się, że znaczna ich część jest osłonięta przedłużonym zadaszeniem budynku. Dość często nad tarasami są też budowane różnego rodzaju stałe daszki lub rozkładane parasole czy markizy. Wiele tarasów jest jednak pozbawionych jakiejkolwiek osłony. Sprawia to, że materiał, z którego wykonano podłogę tarasu, jest narażony na działanie słońca, opady atmosferyczne oraz zaleganie śniegu lub lodu.

Deski tarasowe są więc narażone na wilgoć, muszą radzić sobie z mrozem, a także dużym nasłonecznieniem. Promienie słoneczne prowadzą do nadmiernego wysuszania drewna, co może prowadzić do jego wypaczania. Niebezpieczna jest również woda przenikająca do struktury drewna, która może powodować pęcznienie i także prowadzić do zmiany kształtu. Okres zimowy i upalne lato to zwykle duże wahania temperatury i ryzyko pękania drewna. Nadmierna wilgotność to z kolei ryzyko rozwoju grzybów i pleśni oraz brzydkich plam – wylicza specjalista z firmy Timber. Zagrożeniom tym można jednak zapobiec, wybierając właściwy rodzaj desek – dodaje.

Deski tarasowe – które wybrać?

Na rynku dostępne są deski z różnych gatunków drewna. Można kupić zarówno takie, które zrobiono z drzew rosnących w Polsce, jak i takich, które sprowadzono z różnych egzotycznych kierunków. Jednak oba te rozwiązania nie zawsze są w pełni dostosowane do panujących u nas warunków klimatycznych.

Bardzo ciekawą alternatywą jest skorzystanie z możliwości zakupu drewna pochodzącego ze Skandynawii. Deski tarasowe wykonane z takiego materiału będą bardziej odporne i trwalsze, ze względu na mniejsze roczne przyrosty i większą twardość drewna.

Jednak nawet taki materiał powinien być odpowiednio przygotowany. Dobrym pomysłem jest zakup desek, które zostały zaimpregnowane ciśnieniowo. Odpowiednie preparaty ograniczają wpływ wilgotności na strukturę drewna, zmniejszają ryzyko rozwoju pasożytów, grzybów i pleśni.

Poza impregnacją ważne jest też zaolejowanie, polakierowanie lub pomalowanie desek właściwie dobranym preparatem przeznaczonym do drewna tarasowego. Będzie on chronił drewno przed promieniowaniem UV i przenikaniem wilgoci. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, w których deski były cięte lub przewiercane.

Kupując deski tarasowe, warto zwrócić uwagę na ich właściwą grubość, ponieważ zbyt cienkie będą bardziej podatne na zużycie i zniekształcenia. Trzeba także wybierać drewno o odpowiedniej wilgotności, maksymalny poziom wilgotności to 20%. Drewno powyżej tej wilgotności nie nadaje się do obróbki, więc wykonanie z nich desek tarasowych byłoby utrudnione. Deski oferowane przez firmę Timber mają wilgotność 12%. Wykonane są z modrzewia skandynawskiego importowanego z Finlandii. Warto również wspomnieć, że wzór ryflowanej powierzchni użytkowej deski jest jednakowy z obu stron, co daje nam możliwość wyboru ładniejszej strony podczas montażu. Wybierając odpowiednie deski tarasowe, nie tylko zapewniamy sobie funkcjonalne, wytrzymałe i solidne wykończenie tarasu, ale także takie, które będzie cieszyć nasze oko przez lata.