Wybieg dla zwierzęcia
2 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Czym ogrodzić wybieg dla zwierzęcia?

Pies biegający samopas po ogrodzie to ryzyko wielu szkód. Zwierzę przebywające na zewnątrz zawsze znajdzie sobie zajęcie polegające na podkopywaniu krzewów i roślin. Na dodatek znaczy teren swoimi odchodami, co źle wpływa na stan roślin i trawy. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w specjalny wybieg dla swojego pupila. Będzie to ogrodzony teren, ograniczający aktywność zwierzęcia tylko do części ogrodu.

Buda z legowiskiem

Pies czy kot w ogrodzie powinien mieć zapewnione miejsce do spania. Dla psa przeznaczone są odpowiednie budy, a kot zadowoli się domkiem zawieszonym nisko na drzewie. Miejsce dla psa powinno być osłonięte przed ostrymi promieniami słońca. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli zwierzę długo przebywa na powietrzu, na przykład podczas nieobecności gospodarzy w domu.

Zarówno buda dla psa, jak i domek dla kota muszą być szczelne oraz pozbawione dziur, przez które mógłby dostawać się deszcz. Wylot najlepiej skierować na południową stronę. Rozmiary powinny dokładnie pasować do rozmiarów zwierzęcia. Pies do budy powinien wchodzić na wyprostowanych nogach i mieć możliwość swobodnego odwrócenia się.

Odpowiednie ogrodzenie wybiegu

Jeżeli dysponuje się sporym ogrodem, warto wybieg dla psa poszerzyć o pas terenu biegnący wzdłuż płotu. Wtedy zwierzę będzie mogło swobodnie stróżować i akcentować swoją obecność na posesji. Taki pas dla psiej wygody warto wyłożyć piaskiem lub korą.

Ogrodzenie, które ogranicza wybieg dla zwierzęcia, można zakupić w miejscu takim, jak BOJAN Ogrodzenia. Dla psa może to być pleciona siatka lub niskie panelowe ogrodzenie. Jego wysokość musi odpowiadać wzrostowi zwierzęcia i jego zdolnościom do pokonywania przeszkód. Wybieg dla kota lub ptaków musi być zabezpieczony od góry.

Podstawową funkcją wybiegu jest zapewnienie zwierzęciu codziennej porcji ruchu. Dlatego też teren powinien mieć odpowiednią powierzchnię. Zwierzę musi się wybiegać, by spokojnie zachowywać się w domu.

Ochrona roślin przed zwierzętami

Wybieg dla zwierzęcia nie musi być zupełnie pozbawiony roślin. Konieczna w nim jest trawa i takie gatunki, które w miarę dobrze znoszą deptanie i podkopywanie. Skupiska kwiatów można wtedy zabezpieczyć niskim płotkiem albo posadzić je w betonowych lub kamiennych donicach.

Istnieją również gatunki roślin, które odstraszają lub zniechęcają zwierzęta. Może to być boże drzewko, wrzosy lub psi koleus. Ponadto w takich miejscach istnieje możliwość posadzenia roślin z kolcami. Efektem będzie unikanie ich przez zwierzę.