opał do domu
21 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym kierować się przy wyborze opału do domu?

Wybór odpowiedniego opału do domu nie jest łatwy, ponieważ trzeba rozważyć naprawdę wiele aspektów. Nie można wskazać jedynego słusznego materiału, który powinien być stosowany przez każdego użytkownika pieca czy kotła. Należy rozważyć za i przeciw, a także dopasować rozwiązanie pod swoje możliwości finansowe i dostosowane do dostępnej powierzchni. Czym zatem należy kierować się przy wyborze opału do domu?

Na co trzeba zwracać uwagę przy doborze opału do domu?

Pierwszy i najczęściej rozważany aspekt doboru opału do domu to jego cena. Pod kątem tanich rozwiązań przeważają obecnie węgiel oraz drewno. Ich wadą jest natomiast duży stopień zanieczyszczenia, który wpływa nie tylko na środowisko, ale także na użytkowany sprzęt. Dosyć tania jest również biomasa, pellet czy ekogroszek, czyli ekologiczny opał do domu.

Droższym rozwiązaniem może okazać się ogrzewanie pompą ciepła, natomiast samo pozyskiwanie energii jest tanie, tak więc inwestycja szybko może się zwrócić.

Inna kwestia to wygoda stosowania. Węgiel i drewno – paliwa do kotłów zasypowych wymagają dużej ilości czasu w przypadku rozpałki. Warto zainwestować w opał, który będzie bezobsługowy. W obecnych czasach ważny jest również wpływ opału na środowisko, dlatego należy wybierać ekologiczne rozwiązania. Gaz ziemny nie emituje wielu zanieczyszczeń, natomiast jest to surowiec, który trudno pozyskać. W tym przypadku najkorzystniejszy może się okazać pellet czy brykiet.

Opał ekologiczny i jego zalety

Opał ekologiczny wpływa pozytywnie na środowisko, nie generując zanieczyszczeń. Łatwo go pozyskać, ponieważ należy do odnawialnych źródeł energii. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych paliw jest biomasa, która może składać się z trocin, słomy, drewna, gałęzi, igliwia, liści czy makulatury. Kotły spalające biomasę wymagają dwu- lub trzykrotnego uzupełniania paliwa w ciągu doby.

Pellet otrzymuje się poprzez sprasowanie trocin pod ciśnieniem. To paliwo mające niską zawartość popiołu. Jest także drobne, a więc nietrudno je magazynować. Ekogroszek produkuje się z węgla, jednak co ciekawe – w przeciwieństwie do tego surowca nie zawiera w sobie szkodliwych substancji. Miał i inne niepożądane składniki są z niego usuwane w procesie technologicznym. Najpopularniejsze ekologiczne opały wysokiej jakości i w przystępnych cenach zapewnia firma Ekopark24.

Przy wyborze odpowiedniego opału ważna jest nie tylko cena, ale również posiadany piec, oczekiwane rezultaty, a także wygoda stosowania. W dzisiejszych czasach warto także pomyśleć o wpływie takiego opału na środowisko. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się stosowanie ekologicznego paliwa.