Klimatyzacja do domu
17 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym kierować się przy wyborze klimatyzacji do domu?

Jeszcze kilkanaście lat temu montaż klimatyzacji kojarzony był głównie z luksusowym wyposażeniem, na które mogli pozwolić sobie nieliczni. Obecnie ciężko wyobrazić sobie brak tego urządzenia — szczególnie w dużych miastach, na wyższych kondygnacjach budynku. Klimatyzacja pomaga skutecznie ochłodzić powietrze latem. Co więcej, dzięki niej można także dogrzać obiekt w trakcie zimowych miesięcy. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze klimatyzacji.

Jak dokładnie działa klimatyzacja?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego urządzenia, warto zapoznać się z ogólnym sposobem działania klimatyzatorów. W przypadku małych pomieszczeń mieszkalnych najczęściej stosowanym rozwiązaniem są urządzenia sprężarkowe. W zależności od modelu klimatyzatora, jego budowę można przyporządkować do jednego z dwóch typów. Są to:

  • pojedyncze urządzenia montowane w wybranym miejscu,
  • złożone jednostki, które składają się z części wewnętrznej oraz zewnętrznej wraz z dodatkowym obiegiem rur.

Niezależnie od wybranej wersji klimatyzatora, sposób działania urządzenia w obu przypadkach wygląda dokładnie tak samo. Co więcej, jest on niezwykle prosty. Ciepłe powietrze zostaje zassane, a następnie przepuszczone przez skraplacz. W tym miejscu następuje wstępne chłodzenie. W następnym etapie ma miejsce gwałtowne rozprężenie i całkowite wychłodzenie powietrza, które oddawane jest do otoczenia – podkreśla specjalista z firmy Chłodnictwo.

W jaki sposób dopasować moc chłodzenia do powierzchni domu?

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora, to fakt, że schładzanie powietrza jest procesem, który wymaga sporej ilości energii. Cały system opiera się na elektryce. Jednym z podstawowych sposobów pozwalających na ustalenie mocy klimatyzatora, który będzie w stanie schłodzić pomieszczenie, jest zastosowanie prostego wzoru. Powierzchnię pomieszczenia należy przemnożyć przez sto, a otrzymany wynik będzie mocą urządzenia potrzebnego do zapewnienia komfortowego chłodzenia. Dla przykładu, bardzo duże pomieszczenie o powierzchni 85 m2 potrzebuje klimatyzatora o mocy 8,5 kW.

Jakie dodatkowe kwestie uwzględnić przy wyborze klimatyzacji?

Dopasowanie urządzenia chłodniczego o odpowiedniej mocy chłodzenia zależy tak naprawdę od wielu różnych czynników. Kluczowe będą między innymi informacje dotyczące liczby osób, które stale przebywają w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także sprzęt elektroniczny. Jeżeli nie uwzględnisz tych aspektów przy wyborze, a urządzenie okaże się zbyt słabe, to nie będzie ono w stanie właściwie chłodzić pomieszczenia.

Jeżeli budynek nie ma dużego zapotrzebowania, można zdecydować się na klimatyzator przenośny, który da się łatwo transportować z miejsca na miejsce. Takie rozwiązanie jest popularne w przypadku, kiedy obiekt nie ma możliwości montażu wyposażenia typu split lub multisplit.

Chcąc uniknąć samodzielnego wyboru sprzętu, nie mając doświadczenia w tym obszarze, warto powierzyć to zadanie fachowcom. Specjaliści nie tylko dopasują urządzenie o odpowiedniej mocy, lecz także doradzą w kwestii sposobu jego montażu.