Sprawdzanie materaca
14 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym kierować się podczas wyboru materaca?

Wybór odpowiedniego materaca do spania jest bardzo istotny, ponieważ w łóżku spędzamy dużo godzin podczas doby. Warto więc zadbać o komfortowy odpoczynek i zdrową pozycję dla kręgosłupa, a także innych części ciała. Aby materac zapewniał wygodę, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim na materiał, z jakiego został wykonany i twardość wkładu. W artykule podpowiadamy, co jeszcze jest istotne podczas wyboru materaca do spania.

Najważniejsze, aby wybrany materac był komfortowy, ponieważ nie tylko na nim śpimy, ale również odpoczywamy w ciągu dnia. Na łóżku bardzo często czytamy książki, oglądamy filmy czy po prostu siedzimy. Z tego powodu materac powinien być wygodny i nie powodować bólu żadnej części ciała. Na pewno ważnym czynnikiem podczas jego zakupu jest cena, ale nie powinien być to jedyny czy najważniejszy wyznacznik. Materac jest bowiem zakupem na wiele lat, więc warto zainwestować w wysokiej jakości podłoże do spania.

Jaką twardość materaca wybrać?

Bardzo ważną kwestią podczas wyboru odpowiedniego materaca jest jego twardość, która powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Dobiera się ją przede wszystkim do ciężaru osoby użytkującej dany produkt. Pracownik sklepu oferującego łóżka Meblove24 wyjaśnia: Producenci materacy stosują specjalne oznaczenia odnoszące się do stopnia twardości wkładu. Każda z nich rozpoczyna się literką H, a różnią się cyframi. H1 oznacza materace przeznaczone dla szczupłych osób, które ważą poniżej 60 kg. H2, czyli materace średnie są skierowane dla wagi 60-80 kg. Nieco twardsze są materace z symbolem H3 – będą one odpowiednie dla osób ważących pomiędzy 80 a 100 kg. Ostatnią grupę stanowią wkłady H4, czyli bardzo twarde, produkowane dla osób, których waga przekracza 100 kg.

Odpowiednie dopasowanie twardości materaca umożliwia utrzymanie kręgosłupa i innych części ciała we właściwej pozycji. Jest to proste w przypadku osób, które śpią same, ale co powinni zrobić ci, którzy śpią razem, a ich waga znacząco się różni? W takiej sytuacji można spróbować dopasować jeden materac do potrzeb dwóch osób lub kupić oddzielne wkłady i umieścić je obok siebie w jednej ramie łóżka. Jeśli pojawi się między nimi szpara, można ją zakryć specjalną matą.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup materaca, warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego został wykonany. Jeśli wybierzemy wytrzymały wkład, będzie on mógł służyć przez długi czas. Dobrym pomysłem jest zakup materaca ze zdejmowanym pokrowcem, dzięki czemu można go w każdej chwili wyprać czy przewietrzyć. Pozwoli to utrzymać wkład w czystości. Właściwa higiena materacy do spania jest bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku osób mających alergie na roztocza, pleśnie oraz grzyby. W takiej sytuacji świetnym wyborem są wkłady piankowe, które zapewniają odpowiednią wentylację i przepuszczają wilgoć.