trawnik-rolowany
29 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Czym jest trawnik rolowany?

Zawsze marzyłeś o pięknym, gęstym trawniku, ale nigdy nie mogłeś się nim cieszyć? Trawa wyrosła nierównomiernie, zapomnieliśmy ją podlewać albo od razu trawnik zarosły chwasty i już nie mieliśmy sił, aby zaczynać wszystko od nowa? Rozwiązaniem jest trawnik rolowany. Trawnik w rolce w końcu pozwoli ci mieć fantastyczną zieleń wokół domu bez dużego wysiłku!

Trawnik rolowany – podstawowe informacje

Trawnik rolowany jest rozwiązaniem dla ciebie, jeżeli nie masz czasu zakładać trawnika od zera i oczekujesz szybkich rezultatów. Trawnik rolowany, jak sama nazwa wskazuje, jest sprzedawany w rolkach. Darń, zwinięta w rolkę, na początku rośnie na glebie. Następnie, kiedy trawa osiągnie odpowiednią jakość, specjaliści wycinają darń z korzeniami. Klient, który kupi trawę w rolce będzie mógł niemal od razu cieszyć się zaletami trawnika rolowanego. Musi jednak pamiętać, aby unikać chodzenia po nim przez dwa tygodnie! Darń potrzebuje czasu, aby się właściwie ułożyć i ukorzenić.

Jak założyć trawnik z trawy w rolce?

Zakładanie trawnika z trawy w rolce jest zdecydowanie łatwiejsze niż sianie trawy i dopilnowanie jej wzrostu. Na pytanie, jak obchodzić się z trawnikiem rolowanym, odpowie nasz ekspert z firmy Xero Flor:

Trawnik w rolce nie powinien zbyt długo leżeć zwinięty w naszym ogrodzie. Mamy maksymalnie dobę, aby rozłożyć go w pożądanym miejscu. Przed tym jednak musimy właściwie przygotować teren, tzn. dokładnie wygrabić podłoże i je wyrównać. Poszczególne pasy darni mają ściśle do siebie przylegać, a po ułożeniu całego trawnika należy go obficie podlać i docisnąć trawę do ziemi przy użyciu wału. Ostatnim zaleceniem jest unikanie chodzenia po nim do czasu przyrostu To ważne, jeśli chcemy mieć później piękną, zieloną trawę.

Zalety trawnika rolowanego

Jeśli będziemy trzymać się powyższych zasad, trawnik rolowany będzie idealnym miejscem do wypoczynku! Aby przekonać się do słuszności jego wyboru, przedstawimy najważniejsze zalety trawy w rolce.

  • Efekt niemal od raz. Pamiętaj, aby dokładnie podlewać trawnik! Trawa musi się ukorzenić, aby uzyskany efekt był taki, jakiego pożądaliśmy. Najlepiej podlewaj go za pomocą węża, wtedy nie będziesz musiał niepotrzebnie po nim chodzić. Jak już wiesz, to bardzo istotne przez pierwsze dwa tygodnie od ułożenia trawy w rolce.
  • Wygoda zakładania trawnika.
  • Możliwość ułożenia trawnika rolowanego nawet na terenie o dużym nachyleniu.
  • Brak konieczności czekania na odpowiednią pogodę, trawnik w rolce można zakładać przez cały okres wegetacyjny.
  • Równa, gęsta trawa, o jednakowym kolorycie.
  • Brak problemów z ukorzenieniem trawy.
  • Odporność trawy na choroby, trudne warunki pogodowe i niesprzyjające warunki środowiska.
  • Zdolność trawy do regeneracji.