29 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czym jest rekuperacja?

Nowoczesny dom to taki, w którym wykorzystuje się innowacyjne rozwiązania mające sprawić, że domownikom będzie żyło się lepiej. Oprócz funkcjonalnych sprzętów AGD czy RTV są potrzebne także urządzenia do zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza. Należą do nich rekuperatory. Ich wykorzystywanie to gwarancja tego, że mieszkańcy będą mogli zawsze cieszyć się czystym i świeżym powietrzem.

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperacją nazywa się wentylację mechaniczną, która służy do zapewnienia w domu czystego powietrza, a jednocześnie wiąże się z odzyskiem ciepła. Dlatego też jest to tak dobra alternatywna dla konwencjonalnych systemów wentylacji grawitacyjnej.

Tradycyjne systemy opierają się na zasysaniu powietrza przez kominy. Ich największą wadą jest jednak to, że jest to także droga, przez którą z pomieszczeń szybko ucieka ciepło. Natomiast istotą rekuperacji jest ruch powietrza generowany przez specjalne urządzenie, czyli rekuperator. Oprócz tego, że kontroluje cyrkulację powietrza, jego nawiewanie oraz usuwanie poza budynek, to jest odpowiedzialne za odzyskiwanie ciepła.

Nie można zapomnieć też o tym, że rekuperacja umożliwia dostarczenie czystego powietrza do wnętrz bez otwierania okien i wielogodzinnego wietrzenia pomieszczeń. Oznacza to, zwłaszcza w okresie zimowym, oszczędności związane z ogrzewaniem domu.

Wykorzystywanie rekuperatora to gwarancja tego, że w budynku zawsze będzie znajdowało się czyste powietrze, a domownikom nie będzie dokuczał chłód. Brak konieczności wietrzenia zostanie szybko doceniona w sezonie grzewczym, gdy jakość powietrza na zewnątrz jest na tyle zła, że może być szkodliwa dla zdrowia – mówi ekspert z firmy A-Z INSTAL.

W jaki sposób działa system rekuperacji?

System rekuperacji to instalacja, która ma zapewnić czyste powietrze, a zarazem zagwarantować brak start ciepła. Sercem tego układu jest urządzenie nazywane rekuperatorem.

Rekuperator zasysa powietrze z dwóch źródeł – z wnętrza budynku oraz z zewnątrz. Oba te strumienie trafiają do wymiennika ciepła. Pierwszy z nich to powietrze ciepłe, ale zanieczyszczone, natomiast drugi to powietrze zimne i czyste.

W wymienniku ciepły strumień ogrzewa ten o niższej temperaturze, a następnie jest usuwany poza budynek. W efekcie do pomieszczenia trafia czyste i ciepłe powietrze. Nie trzeba się obawiać o to, że do wnętrz przedostaną się zanieczyszczenia. O to, aby powietrze było pozbawione pyłów, kurzu, a także alergenów i bakterii, dbają zamontowane w rekuperatorze filtry. Ich zadaniem jest także zatrzymywanie insektów, takich jak muchy czy komary.