16 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Czym jest podbitka dachowa?

Szczelność, trwałość i estetyka dachu zależą nie tylko od konstrukcji więźby dachowej i zastosowanego pokrycia dachowego, ale również od doboru dodatkowych elementów i akcesoriów, z czego istotną rolę odgrywa podbitka dachowa. Na czym dokładnie polega rola podbitki, jakie cechy powinna ona posiadać oraz czym się kierować przy wyborze dobrych materiałów tego typu?

Charakterystyka i funkcje podbitki dachowej

Podbitka dachowa, zwana inaczej podsufitką, to element wykończenia dachu, który znajduje się bezpośrednio pod okapem, czyli na spodniej stronie fragmentów dachu wystających poza budynek. Montaż podbitki odbywa się przy użyciu specjalnego rusztu bądź bezpośrednio na krokwiach. Zabudowa tego typu pełni kilka funkcji. Przede wszystkim stanowi estetyczne rozwiązanie jako efektowny element wykończenia pokrycia dachowego. Oprócz walorów dekoracyjnych, podsufitka posiada również istotne zalety użytkowe. Chroni bowiem elementy konstrukcyjne więźby dachowej, w tym krokwie oraz wiązary. Oprócz tego dzięki specjalnym otworom wentylacyjnym, podbitka pozwala na efektywną cyrkulację powietrza, co zapewnia komfortowe warunki we wnętrzu budynku. Aby wznoszony dach był w pełni funkcjonalny, trwały i efektownie się prezentował, należy wybrać odpowiedni rodzaj podbitki dachowej.

Rodzaje podbitki dachowej

Do najpopularniejszych rodzajów materiałów wykorzystywanych do produkcji podbitki dachowej należą:

  • Drewno – to najbardziej tradycyjny materiał zapewniający dobrą wentylację i efektownie się prezentujący.
  • PCV – stosunkowo nowe rozwiązanie stanowiące ciekawą alternatywę dla podbitki drewnianej jako materiał niezwykle lekki, nie obciążający konstrukcji dachu i prosty w montażu, a do tego estetycznie wyglądający.
  • Stal – pozwala na wykonanie lekkiej, sztywnej i szybkiej w montażu podbitki dachowej o znakomitej trwałości i odporności na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Istotnym kryterium wyboru podbitki dachowej jest nie tylko jej trwałość, ale również estetyka. Nowoczesne materiały na dach dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i wyróżnia je bogate wzornictwo. Coraz większą popularnością cieszą się np. lekkie i wytrzymałe podbitki stalowe z powłokami drewnopodobnymi. Przy wyborze podbitki dachowej warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj i wygląd materiałów, ale także na ich markę. Dobrej jakości akcesoria od renomowanych producentów, które znajdziemy np. w ofercie hurtowni pokryć dachowych Dachlux, pozwolą na wykonanie szczelnego, wytrzymałego i estetycznego dachu.