27 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Czym jest masa dylatacyjna?

Dylatacje to szczeliny, które są celowo tworzone w konstrukcjach. Dylatacje wykonuje się na przykład w wielkopowierzchniowych posadzkach betonowych jeszcze przed ich wylaniem. Nie oznacza to jednak, że szczeliny muszą pozostać otwarte i niezabezpieczone, gdy posadzka jest oddawana do eksploatacji. Do jej wypełnienia można zastosować masę uszczelniającą o odpowiednich właściwościach. Takie wypełnienie nazywamy właśnie masą dylatacyjną. Jakiego produktu użyć do wypełnienia dylatacji w betonowej posadzce i jak to zrobić?

Dylatacja w betonowej posadzce

Dylatacja, a właściwie przerwa dylatacyjna, to z definicji szczelina utworzona w konstrukcji, by podzielić ją na elementy mogące samodzielnie przenosić obciążenia. W przypadku wielkopowierzchniowych konstrukcji betonowych dylatacja ma jeszcze dodatkowe zadanie: zapobiega pękaniu betonu. Kompensuje ruchy wynikające z chemicznego skurczu oraz ruchy wynikające ze zjawiska rozszerzalności cieplnej. Skurcz betonu to zjawisko samoistne, które rozpoczyna się już na początku wysychania betonu. Przy projektowaniu dylatacji w naszej przykładowej posadzki inżynier bierze pod uwagę wiele różnych czynników jak grubość płyty, lokalizacja, temperatura przewidywana w czasie utwardzania betonu, zakładane obciążenia itd.

Wypełnianie szczelin w betonie masą dylatacyjną

Wypełnienie dylatacji specjalną masą stanowi zabezpieczenie dla krawędzi szczeliny. Masą dylatacyjną może być jednoskładnikowa, trwale elastyczna i uszczelniająca masa poliuretanowa, taka jak np. masa uszczelniająco-klejąca FLEXPUR 50 firmy POLYCHEM-SYSTEMS z Poznania, która po utwardzeniu doskonale absorbuje wibracje i drgania. Dodatkowo do prac potrzebować będziemy też pistoletu do masy, odpowiedniego gruntu i pędzla, taśmy malarskiej i sznura. Prace przy uszczelnianiu dylatacji odbywają się w kilku etapach:

  • przygotowanie szczeliny i jej krawędzi – szczelinę najlepiej jest przedmuchać, a jej krawędzie okleić zabezpieczającą taśmą malarską,
  • umieszczenie sznura dylatacyjnego, by masa dylatacyjna znalazła się na żądanej głębokości i by styk spoiny nie był trzypunktowy – zaleca się wybór sznura o średnicy 20-50% większej niż szerokość szczeliny,
  • naniesienie pędzlem gruntu na pionowe powierzchnie szczeliny,
  • nałożenie masy dylatacyjnej ręcznym lub pneumatycznym pistoletem.

Na koniec dodajmy, że masę dylatacyjną nakładamy po wyschnięciu gruntu. Ile będzie to trwało, zależy oczywiście od właściwości wybranego produktu i warunków – temperatury i wilgotności powietrza. Zaleca się dodatkowo, by usunąć taśmę malarską, zanim na powierzchni szczeliwa utworzy się tzw. skorupa, by dylatacja była jak najbardziej estetyczna.