Humus ogrodowy
6 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym jest humus ogrodowy?

Nazwa humus przeważnie kojarzy się z potrawą z Bliskiego Wschodu, jednak wszyscy ci, którzy interesują się ogrodnictwem, słyszeli ją w także w tym kontekście. Humus ogrodowy to wierzchnia warstwa gleby, bogata w substancje organiczne. Są to przede wszystkim resztki roślinne, będące w różnych stadiach rozkładu. Na tym etapie jeszcze nie dostarczają one roślinom pożywnych substancji, jednak zawierają cenne kwasy.

Jaką rolę w ogrodach pełni humus?

Kwasy zawarte w humusie pomagają wiązać makro i mikroelementy, które są potrzebne roślinom do wzrostu. Inne substancje zawarte w próchnicy wpływają pozytywnie na strukturę gleby. Rozluźnieniu ulegają podłoża ciężkie, natomiast gleby lekkie osiągają lepszy poziom wilgoci. Ponadto gleba z humusem posiada lepsze właściwości cieplne i wodne. Szybko się nagrzewa, długo trzyma ciepło i jednocześnie dobrze chłonie wodę, dlatego rośliny są chronione w czasie suszy.

Inne substancje zawarte w humusie pomagają rozwijać się pożytecznym organizmom w glebie. Są one odpowiedzialne za rozkład materii organicznej. Przez to wszystko wymiana gazowa w glebie odbywa się efektywniej. Tlen lepiej dostaje się do głębszych warstw podłoża.

Aby utrzymać warstwę humusową w dobrym stanie, można zakupić odpowiednie preparaty w takich miejscach, jak MARKFLOR.

Skąd można pozyskać humus?

Humus można pozyskać z wielu źródeł. Ziemię próchniczą da się wytworzyć domowym sposobem albo zakupić gotowe preparaty. Humus w płynie kupowany w centrach ogrodniczych można stosować zarówno do gleby, jak i bezpośrednio na liście. Wszystko zależy od rodzaju preparatu. Można nim użyźniać domowe kompostowniki, aby zachodziły w nich pożądane procesy.

W kompostowniku przydomowym najlepiej wytwarza się humus do trawników na dachy zielone. Może się to odbywać w specjalnym pojemniku lub w samodzielnie zbudowanej zagrodzie z desek. Miejsce musi być zacienione i pozbawione przeciągów. Kompostownik powinien znajdować się bezpośrednio na glebie. Sama konstrukcja kompostownika może być otwarta lub zamknięta. Przy tym ostatnim sposobie warstwa próchnicza powstaje szybciej.

Jak aplikuje się preparaty humusowe?

W zależności od rodzaju preparatu nawozy humusowe bywają rozsiewane na powierzchni lub aplikowane na rośliny w postaci oprysków. Można też dostarczać go roślinom w momencie podlewania. Najpopularniejsza postać to jednak proszek lub granulat, który sypie się najczęściej jesienią lub wiosna. Tak ostania opcja jest bardzo korzystna, bo humus doskonale wpływa na ukorzenianie się roślin.