11 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czym docieplić poddasze na zimę?

Odpowiednie docieplenie budynku wpływa nie tylko na komfort osób w nim przebywających, ale przede wszystkim na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem w sezonie zimowym. Jednak, aby docieplenie spełniało swoją funkcję, należy ocieplić cały budynek. Szczególną uwagę należy zwrócić na poddasze, ponieważ przez dach ucieka dużo ciepła. Jakich zatem materiałów użyć do docieplenia poddasza i zabezpieczenia go na zimę?

Wełna mineralna

Do docieplenia poddasza jednym z bardziej popularnych materiałów jest wełna mineralna. Ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się podczas ocieplania poddaszy.

Właściwości wełny mineralnej przedstawia pracownik KL Docieplenia:

Wełna mineralna posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne oraz umożliwia przepuszczanie pary wodnej. Dodatkowo jest elastyczna, dzięki czemu z łatwością można wypełnić nią każdą, nawet trudno dostępną przestrzeń.

Mówiąc o wełnie mineralnej warto mieć również na uwadze, że rozróżnia się jej dwa rodzaje- wełnę skalną oraz szklaną. Wełna skalna produkowana jest z bazaltu, dolomitu, gabro lub kruszywa wapiennego. Materiał ten poddawany jest obróbce w wysokiej temperaturze, która powoduje jego rozwłóknienie. Następnie do włókien dodaje się klej i powstaje finalny produkt.

Podobny proces odbywa się w przypadku wełny szklanej, jednak jej podstawowym składnikiem jest piasek kwarcowy. Tak powstała wełna mineralna nie tylko wypełni powierzchnię na poddaszu w celu izolacji cieplnej, ale również spowoduje wyciszenie pomieszczenia.

Pianka poliuretanowa

Pianka używana do dociepleń to duża konkurencja dla tradycyjnej wełny mineralnej. Jest to materiał o niezwykłych właściwościach izolacyjnych. Jest niezwykle lekka oraz elastyczna. Dzięki wykorzystaniu pianki poliuretanowej do docieplenia poddasza szybko i sprawnie zaadoptujemy je do codziennego użytku. Wszystko dlatego, że pianka pozwala uniknąć mostków termicznych jednocześnie tworząc trwała warstwę izolacji.

Pianka sprawdza się jako izolacja akustyczna oraz jest paroprzepuszczalna. Co więcej, pianka jest nanoszona za pomocą natrysku, dzięki czemu szybko zaizolujemy duże powierzchnie oraz trudno dostępne miejsca. Decydując się na docieplenie pianką warto skorzystać z usług specjalistów, którzy przy pomocy odpowiednich narzędzi są w stanie docieplić poddasze nawet w kilka godzin.

Styropian

Równie popularnym materiałem używanym do dociepleń jest styropian. Używa się go w postaci dużych, lekkich płyt. Jest to lepsze rozwiązanie do docieplenia budynku z zewnątrz niż poddasza znajdującego się w środku. Mimo swojej popularności styropian nie będzie dobrym wyborem podczas ocieplania poddasza. Materiał doskonale zatrzymuje ciepło, ale jest łatwopalny. Dodatkowo styropian nie tworzy dobrej izolacji akustycznej. Dlatego też do ocieplenia poddasza wybierzmy wełnę mineralną lub piankę poliuretanową.