Okna pasywne
10 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Czym charakteryzują się okna pasywne?

Okna pasywne to szczególny ich rodzaj, dopasowany do wymogów budownictwa energooszczędnego. Pod pojęciem domu pasywnego należy rozumieć obiekt o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych przegród zewnętrznych, do którego wybudowania wykorzystano innowacyjne rozwiązania. Głównym celem zastosowania omawianego sposobu jest zminimalizowanie zużycia energii. Właśnie dlatego stosuje się specjalną stolarkę okienną. Co należy o niej wiedzieć?

Co wyróżnia okna pasywne?

W budownictwie pasywnym stosuje się okna, które wyglądają tak samo jak standardowe, ale charakteryzujące się rozbudowaną konstrukcją profilu. W ich profilach powinno znaleźć się minimum 8 komór i wyposażone są w specjalistyczne uszczelki. Specjalista z firmy FHU Okno-Lux z Nowego Sącza wyjaśnia, że właściwie dopasowana konstrukcja okna pozwala zmniejszyć straty energii nawet do 45% w porównaniu z sytuacją, gdyby zastosowano klasyczną stolarkę.

Okna pasywne wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a w konsekwencji pomagają zadbać o środowisko poprzez obniżenie emisji szkodliwych substancji. Ważną ich zaletą jest również zwiększona izolacyjność akustyczna. Jakie plusy jeszcze mają?

  • pozwalają zminimalizować koszty ogrzewania i oświetlenia domu,
  • wyróżnia je niski współczynnik przenikalności cieplnej, nie przekraczający 0,8 W/m2K,
  • cechuje je świetna izolacyjność akustyczna, pozwalają wygłuszyć odgłosy z zewnątrz,
  • zapewniają dopływ optymalnej ilości światła dziennego,
  • są wykonane z wysokiej jakości materiałów,
  • prezentują się estetycznie,
  • są długowieczne, łatwe w czyszczeniu i konserwacji.

Jakie okna pasywne wybrać?

Wybierając właściwy model okien pasywnych należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest materiał wykonania. Rama drewniana, aluminiowa, plastikowa a może drewniana z nakładkami aluminiowymi? Bez dwóch zdań najtrwalsza jest ich metalowa wersja. Podejmując decyzję, zaleca się jednak zwrócić uwagę na design budynku, oczekiwania estetyczne i funkcjonalne właściciela jak i budżet na ten element wykończenia budynku.

Ważną rolę odgrywa również ilość szyb okna pasywnego. Tylko ich trzyszybowe wersje zapewniają właściwy współczynnik przenikania ciepła – chronią przed jego utratą, ale też zapewniają właściwe nagrzewanie.

Wybierając okna, należy zwrócić uwagę na istotne parametry wizualne: kolorystykę, rozmiar i kształt. Dopasowanie modelu do preferencji właściciela jest niezwykle proste – pomiarów dokonają specjaliści. Bardzo ważny jest także sposób otwierania i kierunek, zapewniający wygodę korzystania.