okna energooszczędne
2 lipca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czym charakteryzują się okna energooszczędne?

Ceny za energię wciąż rosną, dlatego wielu Polaków szuka nowych i ekonomicznych rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Z tego powodu coraz częściej decydują się na wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań. Energooszczędność to cecha, do której wielu inwestorów przywiązuje dużą wagę. Jest to także najważniejsza rzecz przy wyborze stolarki okiennej. Podpowiadamy, czym powinny charakteryzować się okna energooszczędne.

Okna energooszczędne – charakterystyka

Energooszczędność oznacza dużo tańszą eksploatację domu, niż ma to miejsce w budownictwie standardowym. Za podstawowy wyznacznik energooszczędności okna uważa się współczynnik przenikania ciepła U. Mowa tutaj o parametrze wyznaczonym dla całości okna Uw, który pozwala określić izolacyjność termiczną. Obecnie produkowane standardowe okna plastikowe mają współczynnik Uw 1,2 – 1,4. Natomiast w oknach energooszczędnych współczynnik ten powinien wynosić 0,85 – 1,00, a w przypadku okien pasywnych poniżej 0,8.

Okna energooszczędne charakteryzują się konstrukcją, która minimalizuje straty energii cieplnej z budynku, redukując zużycie energii i paliwa niezbędnych do ogrzania pomieszczeń. Okna te zwykle wyposażone są w szybę zespoloną z potrójnym oszkleniem. W celu poprawy parametrów izolacyjnych, pomiędzy taflami szkła znajduje się gaz szlachetny, najczęściej argon lub krypton – dowiadujemy się w rozmowie z ekspertem z firmy OKTOM z Warszawy, która zajmuje się głównie sprzedażą oraz montażem okien i drzwi, a także oferuje zewnętrzne i wewnętrzne osłony okienne.

Straty ciepła powstają na skutek przenikania, jak i nieszczelności w konstrukcji okna, dlatego warto zwrócić uwagę na klasę przepuszczalności powietrza stolarki okiennej. Parametr Ug szyby powinien wynosić, co najwyżej 0,7 W/m2K, a współczynnik przenikania ciepła dla profilu Uf nie powinien przekraczać 1,1 W/m2K.

Jak montować okna energooszczędne, aby nie tracić ciepła?

Dobre okna energooszczędne są niestety dość drogie cenie, jednak warto pamiętać, że ich zakup to inwestycja na lata, która na pewno się zwróci i zapewni oszczędności. Nieszczelne okna powodują utratę nawet do 40 procent energii cieplnej, a to automatycznie podnosi rachunki za ogrzewanie domu. Co więcej, oprócz odpowiednich okien można zastosować, tzw. ciepły montaż, który polega na położeniu trzech warstw uszczelniających, tj. środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej. Jeżeli naprawdę zależy nam na utrzymaniu ciepła, warto postawić na profesjonalizm i fachowy montaż okien w Warszawie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie okien w warstwie izolacji. Co oznacza, że im dalej okno jest wysunięte, tym mniejsze będziemy mieć straty ciepła. Wykorzystując tego typu rozwiązanie, duża ilość energii przedostanie się do środka, a to na pewno znacząco przyczyni się do poprawy bilansu energetycznego.

W przypadku, gdy budujemy dom od podstaw, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób osadzania okien podczas ich montażu. Przy oknach energooszczędnych wykorzystuje się specjalne kotwy, na których oparte są ramy okienne, a pianką montażową wypełnia się wszystkie szczeliny pomiędzy oknem a ścianą. Pamiętajmy, że energooszczędne okna i fachowy montaż znacznie ograniczy ucieczkę ciepła, a tym samym pieniędzy z naszych kieszeni.