ogrodzenie panelowe
1 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czym charakteryzują się ogrodzenia panelowe?

Ogrodzenie jest niezbędnym wyposażeniem większości posesji. Zapewnia bezpieczeństwo oraz prywatność, jest wizytówką domostwa. Dobór odpowiedniego rodzaju płotu lub parkanu jest szczególnie ważny pod względem jego wytrzymałości i estetyki. W ostatnich latach na popularności zyskują konstrukcje panelowe, dostępne w wielu kształtach i wielkościach. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ogrodzenie panelowe i jakie są jego zalety!

Rodzaje ogrodzeń panelowych

Ogrodzenia panelowe są często wybierane do otoczenia granic posesji. Mają wiele zalet, przede wszystkim są mniej kosztowne niż wiele innych, popularnych rozwiązań. Są to konstrukcje, w których skład wchodzą gotowe przęsła i akcesoria umożliwiające ich montaż. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów paneli, wybór właściwego wymaga uwzględnienia kilku kryteriów.

Panele ogrodzeniowe mogą być wykonane ze stali (rzadziej innego metalu, np. aluminium) lub drewna. Elementy drewniane są bardzo estetyczne, mają wyjątkowy, niepowtarzalny charakter. Jak wskazują specjaliści z firmu Ksobud, nie w każdym przypadku samodzielny montaż będzie możliwy, podczas użytkowania muszą być one regularnie impregnowane oraz malowane. Z kolei panele stalowe można wkomponować w różne style aranżacyjne i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ich montaż jest prosty, wystarczy użyć obejm, śrub lub spinek, by trwale zamocować je na przygotowanych wcześniej słupkach. Tak samo łatwy i szybki jest ich demontaż.

Inny podział paneli wyróżnia przęsła 2D oraz 3D. Pierwsze powstają z prostych drutów, cechują się regularnymi oczkami. Proste i estetyczne, sprawdzą się na każdej posesji. Panele 3D mają z kolei ciekawe, dekoracyjne tłoczenia w kształcie litery V (u dołu, u góry i pośrodku przęsła).

Ogrodzenia panelowe mogą być również ocynkowane bądź dodatkowo malowane, co ma je zabezpieczyć przed korozją. Są wytwarzane ze stalowych drutów, które są zanurzane w cynkowej kąpieli lub malowane proszkowo.

Korzyści płynące z montażu ogrodzenia panelowego

Panele ogrodzeniowe cechują się wyjątkową wytrzymałością oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Są stabilne i sztywne, nie odkształcają się ani nie deformują. Ich montaż (i ewentualny demontaż) na ogół nie przysparza problemów, profesjonaliści są w stanie postawić dość długi płot w jeden dzień. Konstrukcja jest wytrzymała, przejrzysta i estetyczna, jej koszt jest znacznie niższy niż koszt ogrodzenia murowanego lub palisadowego.