Płytki rektyfikowane
29 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Czym cechują się płytki tonalne i rektyfikowane?

Okładziny ceramiczne doskonale sprawdzają się nie tylko jako wykończenie posadzek, ale także na ścianach. Najczęściej spotykamy je na podłogach w szczególnie mocno eksploatowanych pomieszczeniach, takich jak przedpokoje, łazienki i kuchnie, gdzie posadzki muszą być odporne na częste czyszczenie i wilgoć. Płytki na ścianach pomogą utrzymać czystość i wysoką estetykę przede wszystkim w kuchni i łazience, gdzie panują warunki podwyższonej wilgotności.

Wielu klientów nie zdaje sobie sprawy z bezmiaru możliwości, jakie daje aktualna oferta płytek ceramicznych. Na rynku dostępne są płytki w najrozmaitszych wymiarach i wzorach, a dla laika odnalezienie się w tej różnorodności może być trudne – zauważa nasz rozmówca ze sklepu internetowego plytkarnia.pl.

W niniejszym tekście postaramy się omówić 2 pojęcia, które bardzo często pojawiają się właśnie w kontekście ceramiki do domu, a mianowicie płytki tonalne i płytki rektyfikowane.

Płytki rektyfikowane, czyli jakie?

Płytki rektyfikowane to takie, które mają idealnie regularne brzegi i identyczne wymiary w całej partii. Tu nasuwa się pytanie – czy w ogóle może być inaczej? Tak, standardowe płytki po procesie wypalania są kalibrowane, czyli sortowane w taki sposób, by w danej paczce znajdowały się elementy o możliwie najbardziej zbliżonych wymiarach.

Tradycyjne płytki kalibrowane różnią się między sobą rozmiarem i jest to całkowicie normalne i, w pewnych granicach, dopuszczalne. Przykładowo, w przypadku kalibrowanych płytek kwadratowych o wymiarach 60x60cm, różnica między poszczególnymi elementami może wynosić nawet 3mm. Grubość płytek kalibrowanych jest niejednorodna, gdyż zwężają się one ku krawędziom. Te z kolei są lekko zaokrąglone, a więc okładzina z takich płytek nie będzie idealnie gładka.

Płytki rektyfikowane po wypaleniu poddawane są dodatkowej obróbce mechanicznej. Ich brzegi są docinane lub szlifowane w taki sposób, by cała partia miała dokładnie takie same wymiary, bez najmniejszych odchyleń. Jednocześnie krawędzie płytek stają się ostre, a kąt między sąsiadującymi brzegami zawsze wynosi idealnie 90o.

Wybór płytek rektyfikowanych jest szczególnie istotny, jeśli zależy nam na efekcie doskonale gładkiej powierzchni, a także wtedy, gdy decydujemy się na bardzo duże wymiary płytek. Płytki kalibrowane o dużej powierzchni mogą być kłopotliwe w układaniu, właśnie ze względu na spore różnice między poszczególnymi egzemplarzami z partii.

Kolejną zaletą okładzin z płytek rektyfikowanych jest łatwość utrzymania w czystości tak wykonanych posadzek. Ponieważ płytki tego typu można układać zdecydowanie bliżej siebie, a spoina jest praktycznie niewidoczna, nie zachodzi tak dużo ryzyko zbierania się brudu – pielęgnacja podłogi jest prosta i szybka.

Czym są płytki tonalne?

Opisane powyżej płytki rektyfikowane doskonale sprawdzą się, jeżeli planujesz wykonanie okładziny imitującej naturalny kamień lub drewno. Przy realizacji takiego projektu kluczowe jest również zastosowanie płytek o konkretnym wzorze – asymetrycznym, subtelnym i nieco nieprzewidywalnym.

Tak właśnie można scharakteryzować płytki tonalne. W kartonie płytek tonalnych nie znajdziemy dwóch identycznych pod względem grafiki elementów. Każda płytka posiada swój niepowtarzalny wzór i ubarwienie – choć w ramach kompletu wszystkie doskonale się ze sobą komponują.

Płytki tonalne mogą z powodzeniem imitować drewno lub kamień naturalny. Znajdziemy tutaj wzory skomponowane z przypadkowo rozchodzących się żyłek, sęków i przebarwień. Zupełnie jak w naturze, nie możemy oczekiwać przewidywalności. Wspaniałe efekty dają przede wszystkim kompozycje (układane przypadkowo, przy czym zaleca się też mieszanie płytek z różnych opakowań) z elementów o bardzo dużych wymiarach.