okna energooszczędne
30 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Czym cechują się okna energooszczędne?
5 (100%) / 1 głosów

Czym cechują się okna energooszczędne?

Energooszczędność domów oraz mieszkań jest aktualnie jednym z głównych tematów współczesnego budownictwa. Coraz częściej nie chodzi jednak wyłącznie o zastosowanie konkretnych technologii, które pozwalają zaoszczędzić energię. Dużą uwagę przykłada się do okien i drzwi, gdzie podczas ich niewłaściwego dopasowania nie jest możliwe utrzymanie ciepła w pomieszczeniach, a to powoduje wzrost energii koniecznej do ogrzania mieszkania. Nowoczesne okna są sposobem na wprowadzenie oszczędności w domu.

Okna – drewno, plastik czy aluminium?

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do konstrukcji okien jest plastik. Nic dziwnego, że zdecydowana większość domów oraz mieszkań jest wyposażona właśnie w ten rodzaj okien. Jest on wybierany przede wszystkim ze względu na:

  • stosunkowo niską cenę,
  • łatwość dopasowania do ekspozycji,
  • trwałość wykonania.

Specjalista z firmy DE-BO zauważa: Budowa okien plastikowych jest bardzo prosta. Są one zbudowane z profili klasy A, które wykonuje się ze stali lub włókna szklanego. W wewnętrznej części znajduje się przekładnik termoizolacyjny – z pianki poliuretanowej. W przypadku najnowszych okien stosuje się także dużo wydajniejszy aerozol.

Okna drewniane wykonuje się z tak zwanych lameli, czyli klejonki. Wykonane w ten sposób okna są bardzo wytrzymałe i nie ma konieczności stosowania w nich dodatkowych kształtowników. Wewnątrz profili stosuje się materiały o charakterze termoizolacyjnym. Warstwę wierzchnią natomiast wykańcza się za pomocą specjalnej powłoki lakierniczej.

Trzecim rodzajem okien, które dużo częściej wykorzystuje się w budynkach użytku publicznego, jednak coraz częściej pojawiają się także w domach prywatnych, są modele wykonane z aluminium. Ich główną zaletą jest specjalne połączenie materiałów, dzięki czemu są lekkie – mają przynajmniej jedną komorę, która wypełniona jest materiałem termoizolacyjnym. Dodatkowo okna aluminiowe mogą zostać dodatkowo ozdobione poprzez zastosowanie na nich np. ram drewnianych. Aluminium jest materiałem, które z łatwością można formować, a to możliwość stworzenia niestandardowych ram okiennych dopasowanych do oczekiwań indywidualnych każdego z klientów.

Okna energooszczędne – czyli jakie?

Wszystkie wyżej wymienione okna mogą być klasyfikowane jako energooszczędne. Głównym elementem, który przyczynia się do tej właściwości, jest materiał zastosowany w ich wnętrzu.

  • W przypadku okien drewnianych wiele zależy także od grubości ramy okiennej – w praktyce oznacza to, że im jest grubsza rama, tym wyższy poziom izolacji i energooszczędność danego budynku.
  • Dla okien wykonanych z plastiku, grubość ramy nie będzie miała większego znaczenia. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od ilości komór, które zostały zastosowane w modelu.
  • Energooszczędność okien aluminiowych jest zależna od ich wypełnienia.

Nie należy zapominać także o same samej szybie, jaka została zastosowana w oknie. Istotna jest tutaj technologia osadzania, jak również dodatkowe elementy, wpływające bezpośrednio na izolację. Decydując się na zakup okien, warto dokładnie zwrócić uwagę na wszelkie parametry.