7 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy zakup kontenera mieszkalnego od producenta to duży wydatek?

Nowoczesne kontenery mieszkalne to domy z prawdziwego zdarzenia. Zyskują coraz większą popularność i stają się naprawdę ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa mieszkalnego. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej domom budowanym z kontenerów, które są rodzajem budownictwa modułowego i sprawdzimy, jak wyglądają w tej materii kwestie kosztów.

Jak rozumieć ideę budowania domów z kontenerów?

Nazwa „kontener mieszkalny” może nam się kojarzyć nieco mylnie, dlatego na wstępie sprostujemy: mówimy tutaj o budowie domów z prawdziwego zdarzenia, całorocznych, które standardami nie odbiegają od domów wznoszonych w tradycyjnych technikach budowlanych. Budownictwo modułowe to budownictwo, które wykorzystuje prefabrykaty, gotowe półprodukty. Szkielet modułu – a dalej domu lub innego obiektu – to stalowe ramy wykonane ze spawanych ze sobą zimnogiętych profili, które są odpowiednio obrabiane (obróbka strumieniowo-ścierna, malowanie natryskowe). Ściany, dachy, podłogi to warstwowe panele, projektowane i konstruowane w zależności od potrzeb. Można śmiało powiedzieć, że kontenery mieszkalne są po prostu produkowane, a następnie składane niczym klocki na działce. Według prawa nasza działka jest wówczas placem budowy – ale nie przypomina takiej przestrzeni w standardowym wykonaniu.

Cena, koszty, opłacalność. Zalety budowy domu modułowego

Na pytanie, czy zakup kontenera mieszkalnego od producenta to duży wydatek, tak naprawdę każdy musi sobie odpowiedzieć sam z oczywistych względów. Domy modułowe są różne, tak jak różne są nasze budżety. Można jednak śmiało powiedzieć, że generalnie – w porównaniu do kosztów tradycyjnej budowy domu – zakup kontenera mieszkalnego od producenta jest tańszy. Z kosztami budowy wiąże się nie tylko kwestia wykonania projektu, produkcji prefabrykatów, a dalej modułów, ale też czas realizacji.

Jak mówią nam specjaliści z firmy ModularSystem, jeśli projekt domu modułowego nie jest szczególnie skomplikowany, jego produkcja może się zamknąć w ciągu miesiąca lub dwóch. W budownictwie zawsze czas to pieniądz, a na pewno „złożenie” domu modułowego na działce zajmuje znacznie mniej czasu niż wymurowanie obiektu o takich samych wymiarach.

Warto też dodać, że jeśli do kogoś nie przemawia kwestia kosztów, budownictwo modułowe ma wiele innych zalet. Przede wszystkim modułowy dom to znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie niż mieszkanie w tej samej cenie. Do tego dom zbudowany z kontenerów można też modyfikować, rozbudowywać, a nawet przenosić w inne miejsce.