Pompa ciepła
5 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy warto zamontować pompę ciepła w małym domu?

Wielu inwestorów przewiduje, że ceny paliw stałych wykorzystywanych w domowych kotłach będą z czasem jedynie droższe. Dlatego coraz więcej osób stara się już w tym momencie zabezpieczyć przed taką sytuacją i decydują się na zamontowanie w domach pompy ciepła. Dzięki temu koszty związane z ogrzaniem pomieszczeń znacznie maleją, a właściciele mają zapewnione większe bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości.

Pompy ciepła – jakie mają zalety?

Wszystkie rodzaje pomp ciepła to w dużej mierze oszczędności, choć trzeba wziąć pod uwagę, że ich montaż i zakup wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego poszukując odpowiedniego rozwiązania dla siebie, warto sprawdzić, czy nasza inwestycja klasyfikuje się w ramach programu „Czyste Powietrze” lub do ulgi termomodernizacyjnej.

Głównym konkurentem dla pomp ciepła jest ogrzewanie gazowe. Wiąże się ono jednak z pewnymi uciążliwościami. Przede wszystkim obiekt musi być podłączony do rurociągu oraz posiadać instalację gazową w domu. Co więcej, przy instalacjach gazowych zawsze istnieje ryzyko wycieku, który może zakończyć się wybuchem. W przypadku pomp ciepła nie ma takich problemów, a koszty eksploatacyjne są porównywalne.

Pompy ciepła mogą być montowane we wszystkich rodzajach domu, nawet w tych o metrażu poniżej 100 m2. Wymagania dotyczą w większej mierze rodzaju działki, na której postawiony jest budynek. Nie na każdej możliwe jest postawienie instalacji ziemnej lub wodnej, jednakże istnieją również powietrzne pompy ciepła, które charakteryzuje niewielki rozmiar i łatwość zagospodarowania.

Dystrybucją i montażem pomp ciepła zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak EKO-DOM z siedzibą w Krempachach.

Pompy ciepła a aspekty ekologiczne

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na wybór pomp ciepła, są ich właściwości ekologiczne. Warto przyjrzeć się dyrektywą Unii Europejskiej, która od lat 90. prowadzi do zmniejszenia emisji CO2 w krajach członkowskich oraz zwiększenia ilości źródeł energii odnawialnej.

Według zapisów dyrektywy ErP promowane są produkty, których użytkowanie wiąże się z zaoszczędzaniem zasobów naturalnych oraz jest energooszczędne. Na jej podstawie powstał spis różnego rodzaju, który został skategoryzowany na mniejsze grupy (tzw. lots). W najbardziej promowanych produktach grzewczych dla obiektów domowych znajdują się pompy ciepła. Są też jednymi z najbardziej proekologicznych rozwiązań do zarządzania ciepłą wodą użytkową. Z tego też powodu istnieją odpowiednie programy, które pozwalają pozyskać środki na ich budowę.