winda w domu jednorodzinnym
2 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Czy warto montować windy w domu jednorodzinnym?

Windy w blokach czy wieżowcach to już standard. Ale czy wiesz, że można je zamontować także w domu jednorodzinnym? To doskonałe rozwiązanie, gdy w domu mieszkają seniorzy, ale nie tylko. Windy osobowe umożliwiają pokonywanie barier architektonicznych, a ich obsługa jest bardzo prosta. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat montażu windy w domku jednorodzinnym.

Kiedy winda może okazać się przydatna w domu jednorodzinnym?

Windy osobowe w domach jednorodzinnych to niezbędne wyposażenie wtedy, kiedy w domu mieszka osoba niepełnosprawna. Mowa tu zarówno o osobach poruszających się stale na wózku inwalidzkim, jak i osobach, które mają trudności z poruszaniem się i robią to o kulach. Jest to ogromne ułatwienie, ponieważ schody stanowią ogromne wyzwanie dla takich osób oraz dla tych, którzy pomagają im się przemieszczać. Winda do domku jednorodzinnego sprawdzi się szczególnie w budynkach, które mają dużo kondygnacji. Dzięki nim osoba niepełnosprawna lub w podeszłym wieku może poruszać się po nich samodzielnie i bez żadnych ograniczeń.  Co więcej, to znacznie zaoszczędza czas jej i jej opiekunów.

Jakie są rodzaje wind do domów jednorodzinnych?

Warto zaznaczyć, że windy to nie tylko klasyczna winda, którą najczęściej spotykamy w wysokich budynkach np. hotelach czy biurowcach. Do wind zaliczają się także krzesełka oraz platformy i to one są najczęściej montowane w domach jednorodzinnych. Znajdziesz je np. w ofercie firmy AS-LIFT Koszt montażu takiej windy jest o wiele mniejszy niż w przypadku windy szybowej. Jednocześnie urządzenie jest wystarczająco dobre dla osób, które poruszają się same, ale mają problemy np. przy wchodzeniu na schody. W domu jednorodzinnym można zamontować także windę osobową zewnętrzną. Zaletą tego rozwiązania jest to, że dźwig nie zabiera wtedy miejsca wewnątrz budynku. Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju windy, przed jej montażem konieczna jest ocena eksperta.

Przepisy dotyczące wind w domach jednorodzinnych

Formalności, jakie należy dopełnić w przypadku montażu windy w domu jednorodzinnym zależą od rodzaju dźwigu, na jaki się decydujesz. W przypadku krzesełek oraz platform, których wysokość nie przekracza 3 metrów, i są montowane wewnątrz budynku, nie potrzeba żadnej zgody. Jeśli jednak są montowane na zewnątrz i wymagają wcześniejszego przygotowania fundamentów, konieczne jest uzyskanie pozwolenia. W przypadku wind osobowych zawsze konieczne jest zdobycie zgody na montaż. Co więcej, instalacja windy do domku jednorodzinnego wymaga zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego.