trampolina-ogrodowa
4 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Czy warto inwestować w trampolinę do ogrodu?

Wiosna i lato to czas kiedy dużo czasu spędzamy w ogrodzie w towarzystwie rodziny i znajomych. Warto sobie ten czas urozmaicić dobrą zabawą. Można to zrobić na wiele sposobów – jednym z nich jest trampolina ogrodowa. Czy warto ją kupić?

Trampolina ogrodowa – czy to dobry zakup?

Odpowiedź na to pytanie może być różna, w zależności od naszych własnych upodobań. Oczywiście jeśli wolimy spędzać wolny czas w ogrodzie relaksując się spokojnie na leżaku bądź nasza kondycja fizyczna nie pozwala nam na intensywną aktywność, odpowiedź oczywiście będzie brzmiała „nie” – trampolina w takiej sytuacji będzie zbędnym wydatkiem. Jeśli jednak my sami, bądź nasze dzieci uwielbiamy ruch na świeżym powietrzu, a nasza kondycja pozwala nam na odrobinę szaleństwa, trampolina może okazać się idealnym sposobem na zabawę w cieplejsze dni, a także ciekawą atrakcją w czasie imprez. Co na tym zyskamy?

Przede wszystkim niebanalną rozrywkę, dostarczającą nieco dreszczyku emocji, a także nieco ruchu, który zaowocuje poprawą naszej ogólnej kondycji – mówi przedstawiciel Sklepu KwiecistegoSkakanie na trampolinie jest szczególnie atrakcyjne dla dzieci, które po wyżyciu się na takim sprzęcie, będą mniej skłonne do psocenia w domu. Przed zakupem oczywiście powinniśmy zastanowić się, czy w naszym ogródku jest dość miejsca, by trampolinę rozłożyć i czy mamy w garażu wolną przestrzeń, w której moglibyśmy ją przechować poza sezonem wiosenno-letnim.

Jak wybrać trampolinę?

Jeśli już planujemy kupno trampoliny, powinniśmy dokładnie zaplanować ten zakup. Na rynku znajdziemy sprzęty w bardzo różnych wariantach cenowych – od tych kosztujących zaledwie kilkaset złotych, jak i tych wartych nawet kilka tysięcy. Oczywiście, im większa cena, tym wyższa jakość sprzętu, a raczej nie warto oszczędzać a takim wydatku. Słabe materiały i nieprofesjonalne wykonanie trampoliny, może skutkować jej uszkodzeniem w trakcie użytkowania, a co za tym idzie poważnymi uszkodzeniami ciała. Co poza ceną warto wziąć pod uwagę przy wyborze?

Wymiary trampoliny

Jeśli z trampoliny ma korzystać większa ilość osób, nie powinna ona być za mała – nikt nie lubi obijać się o siebie podczas skakania, jest to niewygodne i może prowadzić do urazów. Im większa ilość chętnych, tym większa powinna być średnica membrany. Z drugiej strony warto również zwrócić uwagę na ilość dostępnego miejsca – trampolina o dużej średnicy może nie zmieścić się w małym ogródku.

Dopuszczalne obciążenie

Ten parametr jest bezpośrednio związany z wymiarami trampoliny – im większa średnica, tym większe dopuszczalne obciążenie. Obciążenia nie powinno się przekraczać, gdyż grozi to zerwaniem membrany, co przy dużej prędkości opadania oraz wysokości może skutkować bardzo poważnym kontuzjami.

Siatka zabezpieczająca

Jej zadaniem jest zapobieganie wypadnięciu poza obręb trampoliny. Powinna być na wyposażeniu zawsze, jeśli jej nie ma, musimy zadbać o kupienie jej oddzielnie. Siatki dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne – te pierwsze, poza wypadnięciem poza trampolinę chronią również przed upadkiem na sprężyny.

Wytrzymałość konstrukcji

Nie tylko membrana może ulec uszkodzeniu – wysokie obciążenia oraz wibracje są sporym wyzwaniem dla konstrukcji nośnej trampoliny, dlatego należy ją dokładnie sprawdzić pod tym kątem.