okno trzyszybowe
26 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy warto inwestować w okna trzyszybowe?

Jesteś na etapie wykończenia swojego domu lub mieszkania? Przed Tobą wiele trudnych decyzji, których nikt nie podejmie za Ciebie. Jedną z nich jest wybór stolarki okiennej. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się okna trzyszybowe dostępne w ofercie wielu producentów. Zależy Ci na jakości i zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie ma sens? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć w tym zakresie, zanim wybierzesz konkretny model.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna do domu?

Wybór okien jest jedną z najważniejszych decyzji na etapie wykończenia domu, tym bardziej że to dość kosztowna inwestycja na długie lata. Jednak czynnik finansowy nie powinien być w tym zakresie najważniejszy. Warto natomiast zwrócić uwagę na kwestie takie, jak:

  • poziom izolacji akustycznej,
  • izolacja termiczna,
  • konstrukcja,
  • ognioodporność,
  • przepuszczalność światła,
  • walory użytkowe.

Specjaliści z takich firm, jak Makra2 Salon Okien i Drzwi, którzy na co dzień mają do czynienia ze stolarką okienną i drzwiową, jasno podkreślają, że dopiero zestawienie ze sobą kilku czynników i porównanie ich z ceną daje ogólny obraz sytuacji.

Czym wyróżniają się okna trzyszybowe?

Jedną z największych zalet, jeżeli chodzi o okna trzyszybowe, na którą zwracają uwagę specjaliści, jest przede wszystkim utrzymanie ciepła w budynku. To bardzo ważne szczególnie w przypadku nowo powstających obiektów, w których najczęściej wykorzystuje się ogrzewanie gazowe. Nie należy ono do najtańszych, więc w ten sposób można przynajmniej częściowo obniżyć swoje rachunki.

Okna trzyszybowe charakteryzuje także zdecydowanie wyższa wytrzymałość niż ich dwuszybowe odpowiedniki. Chociaż w przypadku standardowej stolarki nie ma to aż tak dużego znaczenia, to bywa ważne np. jeżeli chodzi o okna dachowe.

Czy trzyszybowe okna mają jakieś minusy?

Jak w przypadku każdego rozwiązania można doszukiwać się jego gorszych stron. Jeżeli chodzi o okna trzyszybowe, to specjaliści zwracają uwagę na ich wyższy ciężar. Może on być problematyczny w przypadku tych budynków, które poddaje się remontom i wymianie całej stolarki okiennej. Wówczas należy skonsultować kwestię ze specjalistą i przeanalizować projekt konstrukcji, sprawdzając, czy obiekt wytrzyma większe obciążenie.

Inną kwestią może być natomiast sama cena. Nie da się ukryć, że okna trzyszybowe ze względu na wykorzystany materiał czy lepsze jakościowo podzespoły będą większym wydatkiem. Ich cenę rekompensuje jednak dobra izolacja akustyczna, a także ciekawy design. Dlatego mimo wszystko na takie rozwiązanie coraz częściej stawiają właściciele domów, którym zależy na komforcie i estetyce budynku.