aerator-do-trawnika
2 sierpnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Czy warto inwestować w areator do trawnika?

Chcesz cieszyć się piękną trawą wokół domu? Powinieneś wiedzieć, czym jest aerator do trawnika. To urządzenie bardzo pomaga utrzymać go w dobrym stanie albo zregenerować. Służy napowietrzaniu trawnika, poprzez wykonywanie głębokich nakłuć. Co to daje? Kiedy i jak często powinno się powtarzać wspomnianą czynność? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, czy warto inwestować we własny aerator.

Aerator do trawnika – działanie i stosowanie

Aerator do trawnika to proste urządzenie, które wykorzystuje się do nakłuwania darni i rozluźniania ziemi pod trawnikiem. Dzięki temu zabiegowi miejscowo przerywa się jego zwarty system korzeniowy, co pobudza wzrost trawy. Czynność ta umożliwia zrobienie miejsca dla wody i substancji odżywczych, które mogą docierać nawet do najgłębszych korzeni. Wykonuje się ją na glebach średnich i ciężkich. Aeratory do trawnika mają zamontowane rurki lub pół-rurki, które nakłuwają podłoże na głębokość około 10 cm.

Jeżeli po zimie na trawniku przeprowadzono wertykulację, to aerację można zastosować późnym latem albo nawet jesienią. Niekiedy jednak warto przeprowadzić ją i po zimie, i na jesieni. Trzeba ocenić stan trawnika, uwzględniając też rodzaj gleby. Zawsze zabieg należy wykonać po skoszeniu i zagrabieniu trawnika, kiedy trawa jest sucha, a gleba wilgotna. Po napowietrzaniu należy przeprowadzić piaskowanie.

Kupno aeratora i tańsza alternatywa

Aerator do trawnika to urządzenie bardzo pożyteczne i z pewnością warto z niego korzystać. Nie zawsze jednak trzeba je kupować. Bardzo dobrą alternatywą dla takiej inwestycji jest wynajęcie aeratora na doby. Taką możliwość daje np. firma Euro-Tech z Warszawy. Korzyści z wynajęcia sprzętu ogrodniczego to:

  • niska cena najmu,
  • brak konieczności przechowywania urządzenia,
  • możliwość wydłużenia okresu najmu w razie potrzeby.

O ile firmy ogrodnicze zazwyczaj potrzebują własnego sprzętu, o tyle osoby, które dbają jedynie o własny trawnik, korzystają z niego rzadko. W ich przypadku szczególnie praktyczne okazuje się wynajęcie urządzenia – np. aeratora do trawnika – jedynie na czas wykonania zabiegu. Potem zwracają sprzęt i nie muszą go konserwować, przechowywać ani pilnować. Zadanie wykonane, a urządzenie wraca do firmy wynajmującej.

Dbanie o trawnik wymaga stosowania różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre można wykonać ręcznie, inne wymagają użycia specjalnych urządzeń. Aerację trawnika można przeprowadzić, używając wideł, ale trudno byłoby to zrobić na dużej powierzchni. Zdecydowanie wygodniej i szybciej jest wynająć