dom bliźniak
17 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Czy warto decydować się na domy w zabudowie bliźniaczej?

Domy-bliźniaki określa się jako rozwiązanie pośrednie między zabudowami szeregowymi a domami wolno stojącymi. Dwa budynki, które przylegają do siebie, pozwalają efektywnie wykorzystać działki wąskie i nieduże, a dodatkowo zwiększać poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców. Plusem jest także cena: domy w zabudowie bliźniaczej będą kosztowały mniej niż domy wolnostojące o takich samych powierzchniach. Dlaczego poza tym warto się zdecydować na takie rozwiązanie?

Ekonomiczne rozwiązanie

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, domy w zabudowie bliźniaczej będą kosztowały mniej niż domy wolnostojące, zwłaszcza jeśli obydwie części „bliźniaka” będą powstawały w tym samym czasie. Właściciele domów mogą wówczas dzielić między sobą np. koszty przyłączy oraz negocjować wynagrodzenie pracy ekip budowlanych, czy ceny materiałów budowlanych w hurtowniach. Osoby prywatne, które nie zajmują się na co dzień budownictwem, często nie mają pojęcia o tym, jak różne są ceny materiałów dla klientów indywidualnych od tych dla firm – mówi nam przedstawiciel dewelopera nieruchomości EKO-DOM z Góry Kalwarii.

Zupełnie inne ceny widzimy na przykład przy farbach w markecie budowlanym niż w katalogu, które hurtownia przedstawia przedsiębiorstwom budowlanym. Korzyści materialne pojawiają się również podczas samej eksploatacji budynków. W związku z tym, że części „bliźniaka” są połączone ze sobą ścianą, poprawiają się warunki termiczne, a to obniża koszty ogrzewania. Przy okazji warto wspomnieć też o izolacji akustycznej – o nią także warto zadbać, by w przyszłości nie musieć prosić sąsiada, aby nie ćwiczył gry na pianinie w godzinach, kiedy my ucinamy sobie popołudniową drzemkę.

Bliskość sąsiada

Budowa i zamieszkanie w domu w zabudowie bliźniaczej niesie za sobą dodatkowe korzyści: poczucie bezpieczeństwa. Dobry sąsiad to niejako przedłużenie monitoringu i systemu alarmowego, a dodatkowo odstraszacz dla potencjalnych włamywaczy. Dom-bliźniak z zewnątrz często odbierany jest jako spójna całość. Nie musimy się obawiać, że kiedy wybierzemy się na urlop, potencjalny złodziej nagle zobaczy w naszym domu opuszczone królestwo, do którego można się zakraść. Mówiąc o sąsiadach, trzeba dodać, że decyzja o wspólnej budowie domów w zabudowie bliźniaczej powinna być dobrze przemyślana. Musimy zastanowić się, z kim chcemy związać się na długie lata. Jeśli na przykład decydujemy się na budowę, czy zakup gotowego „bliźniaka” od dewelopera z naszymi przyjaciółmi i już na etapie początkowych ustaleń pojawiają się między nami rozbieżności, lepiej tę sprawę dokładnie przemyśleć. Warto wybrać sąsiadów, których styl życia jest podobny do naszego.