retro prysznic
7 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Czy w łazience typu retro sprawdzi się kabina prysznicowa?

Styl retro coraz częściej zauważany jest w aranżacjach najróżniejszych pomieszczeń – od salonów, przez kuchnie, aż po łazienki. Jego estetykę doceniają przede wszystkim miłośnicy harmonii, dekoracyjności i elegancji. Urządzenie wnętrza w oparciu o konwencję stylu retro wymaga jednak sporych umiejętności aranżacyjnych, zwłaszcza, jeżeli jest to łazienka, a bogaty wybór mebli i armatury łazienkowej może paradoksalnie utrudniać wybór.

Kabina prysznicowa w łazienkach retro

Centralnym punktem łazienki w stylu retro najczęściej jest wolnostojąca wanna na nogach, jednak ze względu na jej sporą wielkość, nie wszystkie osoby mogą sobie pozwolić na jej zakup. W mniejszych pomieszczeniach równie dobrze sprawdzi się natrysk – należy jednak pamiętać, że nie może być on wybrany przypadkowo. Kabina prysznicowa retro powinna idealnie komponować się z estetyką wnętrza. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę zarówno na brodzik i drzwi, jak i na baterie, kurki oraz pokrętła. Warto pamiętać o tym, że w pomieszczeniach tego typu niezwykle ważną rolę odgrywają detale, dlatego wybór produktów powinien być odpowiednio przemyślany.

Natryski retro najczęściej dostępne są w wielu wariantach, a różnią się od siebie przede wszystkim sposobem mocowania drzwi – mogą być one przesuwne lub zainstalowane na zawiasach. Ponadto na całościowy wygląd kabiny w dużej mierze wpływa brodzik, który może przyjmować różne kształty: od kwadratowych, przez prostokątne, aż po zaokrąglone lub narożne. Najczęściej są one płytkie, a dominującym kolorem jest biel.

Należy podkreślić, że kabiny retro wcale nie muszą mieć ubogiego wyposażenia! Z powodzeniem można zainstalować w nich termostat, perlator czy deszczownicę. Zakup dodatkowych akcesoriów i elementów warto jednak rozważyć jeszcze przed wyborem natrysku.

Jakie baterie łazienkowe sprawdzą się w kabinach prysznicowych retro?

Wśród barw, które dominują we wnętrzach retro, wyróżnia się m.in. barwy złote, srebrne, miedziane. Są to kolory, które świetnie podkreślają szlachetność i minimalizm bieli. Podczas wyboru kabiny prysznicowej warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby baterie i kurki odpowiednio komponowały się z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Najlepszym pomysłem staje się wówczas zrezygnowanie z zakupów w sieciówkach, a zamiast tego skorzystanie z oferty sklepów, które specjalizują się w produkcji armatury łazienkowej retro – jak np. Świat Łazienek XXIw.

Poza kolorystyką, baterie prysznicowe różnią się od siebie sposobem montażu. Najczęściej występują one w dwóch wariantach: natynkowym i podtynkowym. W przypadku tych pierwszych, wszystkie elementy znajdują się na zewnętrznej stronie ściany, w przypadku drugich – część z nich ukryta jest pod tynkiem.

Pamiętaj, że łazienka retro – poza funkcjami estetycznymi – powinna spełniać przede wszystkim funkcje praktyczne. Wybieraj więc rozwiązania, które umożliwią Ci swobodne i wieloletnie korzystanie z pomieszczenia.