Obszar działki budowlanej
14 maja 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Czy uzbrojona działka jest droższa?

Działka uzbrojona to atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów i osób prywatnych. Niestety bardzo często jest ona droższa niż teren nieuzbrojony. Jest to jednak wygodne wyjście, bo oszczędza czas oraz środki, które i tak będzie trzeba przeznaczyć na podłączenie swojej posesji do wszystkich niezbędnych instalacji. Czasami warto więc ponieść większe koszty przy jej zakupie.

 

Co to znaczy, że działka jest uzbrojona?

 

Działka uzbrojona brzmi dość tajemniczo, ale w rzeczywistości nie ma niczego wspólnego ze zwiększonym poziomem bezpieczeństwa. Takiego określenia używa się, aby opisać krótko, że ma ona:

  • bezpośrednie połączenie z najbliższą drogą publiczną,
  • połączenie do mediów, czyli gazu, prądu, kanalizacji czy wody.

Szczególnie ten drugi element jest kuszący. W końcu, jeśli na danym terenie ma stanąć budynek mieszkalny, biurowy lub gospodarczy, to powinien mieć on dostęp do podstawowych instalacji. Właściciel będzie więc musiał je podłączyć, co nie jest prostym zadaniem, zajmuje sporo czasu i trzeba wydać na to kolejne pieniądze, które chciało się zaoszczędzić przy zakupie działki.

 

Uzbrojona działka nie jest tym samym, co działka gotowa do uzbrojenia. Ta druga to posesja, na której można wszelkie przyłącza zainstalować, ale jeszcze nikt tego nie zrobił. Taki teren będzie oczywiście tańszy, ale zmusi nowego właściciela do przejścia przez wiele formalności oraz zatrudnianie poszczególnych ekip do wykonania prac. Dlatego wiele osób prywatnych szuka terenu, na którym wszystko jest już przygotowane pod faktyczną budowę. Trzeba pamiętać, że wydanie pozwolenia zależy do tego, czy na działce znajdują się wszystkie niezbędne instalacje. Ktoś, kto chce działać szybko, raczej nie zdecyduje się na mozolne przyłączanie wodociągów i planowany dopiero przyłącz elektryki.

 

Koszty działki uzbrojonej i nieuzbrojonej

 

Faktem jest, że działka uzbrojona będzie droższa. Na szczęście z pomocą firm handlujących nieruchomościami, takimi jak WGN Nieruchomości, można łatwo znaleźć korzystną ofertę w okolicy, która najbardziej interesuje klienta. Przed zakupem warto przekalkulować sobie, czy takie rozwiązanie się opłaca. Nieuzbrojoną działką mogą zainteresować się osoby, które:

  • znają się na uzbrajaniu tego typu posesji i wiedzą, jak sprawnie przeprowadzić taki proces,
  • nie planują w najbliższych latach rozpoczynać budowy na danym terenie,
  • współpracują na co dzień z różnymi ekipami i mogą liczyć na tanich wykonawców,
  • kupują działkę na późniejszą odsprzedaż.

Decyzja należy do osoby planującej zakup działki.